Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Transactions in connection with share buyback programme

Henrik

mandag 26. september 2022 kl. 8:30

Tryg - share buy-back
https://ml-eu.globenewswire.com/Resource/Download/239e3a26-1bef-4da9-8192-6745a92154c8

On 27 April 2022, Tryg A/S (“Tryg”) announced that a share buyback programme of DKK 5.0 billion had been initiated as a result of the sale of Codan Denmark. The share buyback programme is executed in accordance with EU Market Abuse Regulation, EU Regulation no. 596/2014 of 16 April 2014 and the provisions of Commission Delegated Regulation (EU) 2016/1052 of 8 March 2016 (the “Safe Harbour Regulation”). The share buyback programme will end no later than 03 July 2023.

Transactions made under the share buyback programme will be announced through Nasdaq Copenhagen on a weekly basis.

The following transactions have been executed in the period 19 September 2022 to 23 September 2022:

Number
of shares
Avg. purchase
price, DKK
Transaction value, DKK
19 September 2022125,000163.1620,395,000
20 September 2022115,000165.3819,018,700
21 September 2022120,000164.2719,712,400
22 September 2022130,000163.8521,300,500
23 September 2022130,000160.4320,855,900
Accumulated for the period620,000101,282,500
Accumulated under the programme12,114,0001,970,371,240

Detailed information on all transactions under the share buyback programme during the period is included in the attached appendix.

Following the above transactions, Tryg owns a total of 13,283,723 treasury shares corresponding to 2.029% of the total share capital.

 

Attachment

Weekly report on share buyback programme 19 September-23 September 2022

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Erfaren økonom til analyser af boligmarkedet og den finansielle stabilitet
Region Hovedstaden
Financial controller til mellemstort advokatkontor centralt placeret i Aarhus
Region Midt
Investeringschef til Ringkjøbing Landbobank
Region Midt
Udløber snart
Clipper Bulk A/S søger Finance Controller
Region Hovedstaden
Selvstændig finance business partner med solid forretningsforståelse
Region Syddanmark
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger financial controller med god faglig ballast og digital flair
Region Hovedstaden
Energinet søger afdelingsleder – Analyse & rapportering
Region Syddanmark
Udløber snart
Senior Regnskabschef i CM Biomass
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dygtig økonom med interesse for sundhed til Strategisk Analyse
Region Hovedstaden
Udløber snart
Financial Controller til Business Support i Pensions & Investments
Region Hovedstaden
Finansiel Controller til Økonomifunktionen i Facit Bank
Region Hovedstaden
Udløber snart
Grant Thornton søger revisor med minimum et par års erfaring
Region Hovedstaden
Udløber snart
Energinet søger en senior commercial manager
Region Syd
Udløber snart
Grant Thornton Denmark søger erfaren revisor
Region Hovedstaden
Udløber snart
Vil du være vores nye skarpe tovholder på budgetprocessen?
Region Sjælland
Udløber snart
Møns Bank i Næstved søger erhvervsrådgiver – er det dig?
Region Sjælland
Udløber snart
Vald. Birn A/S søger en Group Financial Controller
Region Midt
Udløber snart
Ringkjøbing Landbobank søger privatrådgiver til København
Hovedstaden
Udløber snart
Hvidvaskmedarbejder til Danske Andelskassers Bank
Region Midt
Udløber snart
Jurist med speciale i hvidvask (AML) til Danske Andelskassers Bank
Region Midt
Udløber snart
Energinet søger en kommunikativ stærk finance business partner
Region Syd
Fagligt stærke revisorer med fokus på risikostyring til Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse
Region Nordjylland
Udløber snart
Plesner søger økonom til ambitiøs økonomisk analyseenhed
Region Hovedstaden
Udløber snart
Clipper Bulk A/S søger Accountant Assistant – Creditor & Payment Team
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Seneste nyt

Mest læste

Få dit daglige nyhedsoverblik i din indbakke

Seneste rapporter fra eksterne rådgivere

Dybdegående og original 
journalistik siden 1994

Økonomisk Ugebrev har i mere end 25 år leveret indsigtsfuld og dagsordensættende journalistik og analyser til læserne og den brede offentlighed. 

Vi tager ansvar for vores indhold og er tilmeldt:

OM ØU

Log ind

KONTAKT

Salg: [email protected]
Jobannoncer: [email protected]
Redaktion: [email protected]
Annonce materialer: [email protected]
Bogholderi: [email protected]

Skriv til os på: [email protected]
Vi bestræber os på at besvare henvendelser indenfor 24 timer.
Telefonisk henvendelse: 70 23 40 10
Telefonerne er åbne alle hverdage fra: 10-15

Økonomisk Ugebrev A/S
CVR-nr.: 31760623
Forbindelsesvej 12, 2. tv
2100 København Ø

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank

 

Log ind

[esi iteras-paywall-login paywallid="qwerty123"]