Næsten hvert tredje af de mindre og mellemstore børsnoterede selskaber har en CSR- rapportering, som står til dumpekarakter. Rapporteringen giver her ikke noget klart billede af virksomhedens CSR-aktiviteter, hvis der overhovedet er nogen.
Konklusionen svarer meget præcist til konklusionen i sidste års tilsvarende CRS Rating. Til gengæld scorer 20 større børsnoterede selskaber en meget høj rating, som er baseret på 10 konkrete målepunkter og en samlet score på op til 20 point.
Det viser Økonomisk Ugebrev Ledelses årlige kortlægning af CSR rapporteringen i 100 børsnoterede selskaber. Resultatet er opsigtsvækkende, fordi loven om virksomheders samfundsansvar omfatter alle børsnoterede selskaber, og altså ikke kun dem, der falder inden for gruppen af de 100 største virksomheder. Oplysningskravene er ret omfattende, og der skal redegøres for, hvis oplysningerne ikke gives.