Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Er de dygtigste offentlige ”vagthunde” for billige?

Økonomisk ugebrev

tirsdag 05. maj 2015 kl. 12:37

Høj løn er selvfølgelig ikke det eneste, der afgør sagen, når dygtige topembedsmænd i det offentlige flytter til det private erhvervsliv. Men at det gør det lettere for erhvervslivet at trække de dygtigste ”modspillere” og ”vagthunde” over på deres side, er der næppe tvivl om, lyder vurderingen fra headhuntere. Debatten om, hvorvidt det er for let for det private erhvervsliv at styrke sig selv og svække offentlige ”modspillere” er igen blevet aktuel, efter at Finanstilsynets direktør Ulrik Nødgaard nu skifter til at være førstemand i Finansrådet. Ved dette skifte kan han lægge mere end 1 mio. kr. oven i sin årsløn, lyder vurderingen fra headhuntere.  Problemstillingen er relevant, fordi der på én gang sker det, at myndighederne mister vigtige profiler og fagkompetencer, og at det private bliver markant styrket. Det er i hvert fald tilfældet med Ulrik Nødgaard, som har vundet stor respekt for en integritet i forhold til den finansielle sektor, som ikke er set siden Eigil Mølgaard, Finanstilsynets direktør til 1995. Bankerne har ikke overraskende klaget over den skærpede myndighedsregulering, som finanskrisen dog har dokumenteret behovet for.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank