Vi så to store begivenheder den seneste uge i Lundbeck, opkøbet af Abide Therapeutics og regnskabet for 1. kvartal. De bekræftende vores overordnede positive syn på selskabet, men også, at vi ikke behøver at skynde os ind i aktien i dag. Vi fastholder derfor vores HOLD-anbefaling.
På de rapporterede tal lå EBIT ca. 2% over forventningerne, men det er værd at tage i betragtning, at Lundbeck i kvartalet blev ramt af lagernedbringelser i USA på det fleste produkter og en nedskrivning på 45 mio. DKK på et Fase 1 R&D-projekt, som blev lukket ned. Justeret for disse og et par andre mindre poster af engangskarakter var kvartalet klart bedre end ventet.
På produktsiden var kvartalet præget af Onfis patentudløb i oktober 2018, som førte til en nedgang i Onfi-salget i 1. kvartal på 64%. Inklusive Onfi faldt Lundbecks omsætning 8%, men eksklusiv Onfi ville omsætningen være steget 6%. I kernen af Lundbeck er de 4 kernemediciner (Abilify Maintena, Rexulti, Brintellix, Northera), der udgjorde 46% af koncernomsætningen i Q1 og voksede 19% i lokal valuta.
Lundbeck hævede bunden af helårets omsætningsforventning med 200 mio. DKK, så Lundbeck nu kigger efter en omsætning på 16,3-16,7 mia. DKK mod 16,1-16,7 mia. DKK før. Den rapporterede EBIT-guidance er uændret på 4,2-4,6 mia. DKK. Det er værd at notere sig, at Lundbeck efter 1. kvartal allerede har indtjent 26-28,5% af helårets EBIT.
Udviklingsprojekt skrottet
Fra pipelinen så vi at Lundbeck lukkede to tidlige projekter i 1. kvartal, heriblandt Alzheimers vaccinen LuAF20513, der var i Fase I. Vi er mildt skuffede over nedlukningen af 20513, hvor en partnerannoncering i løbet af 2019 var en mulighed. Det kunne have udkrystalliseret værdien i projektet, men vi havde dog aldrig tillagt nogen værdi fra dette projekt i vores værdiansættelse. Endvidere så vi en mindre udskydelse af tidsplanen for udviklingen af Parkinsons-projektet Foliglurax.
Regnskabet understreger, at Lundbeck er en veldrevet forretning, som i 2019 vil have et modvindsår grundet Onfis patentudløb. Fra 2020 ser vi modvinden aftage og det bør give investorerne et mere klart billede af den pæne form, som Lundbeck rent faktisk er i.
Opkøb af Abide Therapeutics
Ny CEO, Deborah Dunsire, trykkede på aftrækkeren og købte et amerikansk teknologiplatforms-selskab. Abide er i Fase 2a med en medicin imod Tourettes, men vi vurderer, at Lundbeck i høj grad også købte selskabet for at få adgang til nye medicin targets eller sygdomsindikationer. Vi ser tidligst en markedsføringsklar medicin fra opkøbet i 2025, og derfor løser det ikke Lundbecks problem med en potentiel manglende eller lav salgsvækst i perioden 2020-2025.
Vi vurderer, at aktiemarkedet afventer et større opkøb, hvorigennem Lundbeck køber sig til salgsvækst. Derfor bør investorerne ikke lægge for meget i Abide-opkøbet. Det man dog kan tage med er, at aktien steg på dagen trods opkøbet, hvilket fortæller os om et underliggende positivt sentiment omkring aktien.
Anbefaling og kursmål er uændret i forhold til sidste udgaves store analyse af Lundbeck.
Kurs på anbefalingstidspunkt: 275 DKK Kursmål: 300 DKK (12 mdr.)
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.