De seneste dages tumultagtige tilstande på de finansielle markeder har også ramt bankerne. Jyske Bank er ingen undtagelse og handler nu på samme kursniveau som i 2012-2013, men med en langt højere indre værdi.
Efter en rigtig flot start på 2020, hvor Jyske Bank nåede helt op omkring kurs 280 i midten af februar, er aktien nu igen nede under 200. I det store perspektiv skal vi tilbage til 2012-2013 for at finde lignende kursniveauer. Men til forskel fra dengang er den indre værdi per aktie i dag på 434 kr. (ultimo 2019), mens det samme tal for f.eks. 2013 var 245 kr. og 220 kr. for 2012.
Selvom bankerne stadig har problemer med de lave renter, synes de at have fundet fælles fodslag omkring de negative renter for private. Jyske Bank indførte det som de første for konti over 7,5 mio. kr., og med den seneste bølge af tilpasninger er grænsen nu rykket ned til 250.000 kr. for Jyske banks vedkommende.
Dermed begynder den indtjeningsmæssige effekt at kunne ses i regnskaberne for 2020 og frem. Enten direkte via indtægten eller indirekte ved at kunderne finder alternative løsninger – oftest i Jyske Banks øvrige produktpalette. Det vil give øget indtjening andre steder i koncernen, og så længe stort set samtlige banker gør fælles front omkring de negative renter, er det en win-win situation.
Tilbagekøb på agendaen
Jyske Bank er efter pres fra aktionærerne (og sandsynligvis også i erkendelse af aktiekursudviklingen) gået tilbage til at levere aktietilbagekøb frem for udbytte. Ovenpå årsregnskabet for 2019, blev det igangværende tilbagekøbsprogram på 1 mia. kr. løftet med 500 mio. kr. og forlænget til juli måned. For 2020 forventer banken et resultat efter skat på 1,8 til 2,2 mia. kr. eller omkring 30 kr. per udestående aktie. Selvom banken – og formentlig også stort set alle konkurrenter – endnu ikke har knækket koden til toplinjevækst i det nuværende lavrentemiljø, så er det stadig vores vurdering, at værdiansættelsen er attraktiv. Med en aktuel Price/ Earning omkring 7 ved kurs 185 er der plads til negative overraskelser i kølvandet på corona.
Meget afhænger naturligvis af, hvilken effekt de mange corona-tiltag får for virksomhederne og samfundet som helhed, men det må være relativt oplagt, at en stor effekt er indbygget i de nuværende aktiekurser. Den grove målestok for corona-effekten er, at aktien har smidt næsten 100 kurspoint fra toppen i februar, hvilket rundt regnet svarer til 7 mia. kr. i tabt markedsværdi.
Med bankens solide forretning, og fortsatte dedikation til at købe aktier tilbage, er det svært ikke at finde aktien attraktiv. Det samme kan siges for bankens konkurrenter, men her er det måske værd at huske på, at banken handler til en Kurs/Indre værdi, der bestemt hører til i bunden af sektoren, og hvert eneste krone spenderet vil skabe værdi for de resterende aktionærer.
Det forventede afkast på egenkapitalen ligger p.t. omkring 6%, og vi gør os ingen forhåbninger om, at bankerne overordnet set formår at øge indtjeningen de nærmeste år. Til gengæld forventer vi, at indtjeningen kan holdes nogenlunde stabil. Når man kan købe egenkapitalen med 57% rabat, ser det fornuftigt ud i vores øjne, men vi sænker kursmålet fra 300 til 270 som en konsekvens af markedets nye corona-virkelighed, hvor en lidt højere generel risikopræmie er indarbejdet.
Steen Albrechtsen
Steen Albrechtsen og/eller nærtstående ejer aktier i Jyske Bank
Børskurs på analysetidspunktet: 185,00 AktieUgebrevets kursmål (6 mdr): 270,00
Læs tidligere analyser af Jyske Bank her. Password er abonnent email, og adgangskode kan hentes her .
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.