Össur er kommet ud af 1. kvartal 2015 med en negativ omsætningsvækst på 6 % til 113,8 mio. USD. Målt i lokal valuta er der dog tale om en pæn underliggende salgsvækst på 5 %, mens den organiske vækst var på 4 %.
Nettoresultatet efter skat landede på 9,0 mio. USD, hvilket er et fald på hele 24 %. På driftsniveau er der før af- og nedskrivninger (EBITDA) dog tale om en mindre fremgang på 3 % til 20,8 mio. USD, mens driften på EBIT-niveau viser et fald på 1 % til 16,2 mio. USD.
Kvartalet bærer præg af signifikante påvirkninger fra udviklingen i valutaspændet mellem dollar og euro (og øvrige europæiske valutaer). Dollar er over for den danske krone steget fra en gennemsnitskurs på ca. 5,45 kr. i 1. kvartal 2014 til ca. 6,62 kr. i 1. kvartal 2015. Dette modsvarer en stigning på over 21 %. Den primære årsag til resultatdykket efter skat skyldes derfor et tab på de finansielle poster på 4,0 mio. USD relateret til fald i aktiver holdt i valutaer (primært islandske kroner og euro), som er faldet i værdi over for dollar.






