Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Banker skal se i spåkugle for at lempe på IFRS9-nedskrivningskrav

Morten W. Langer

torsdag 02. april 2020 kl. 11:02

Kommentar: I en netop udsendt vejledning til bankerne omkrring tolkning af nedskrivningskravet på udlån efter IFRS9, som handler om at bankerne skal nedskrive på fremtidige mulige og sandsynlige udlånstab, gives der ikke meget elastik på en lempeligere tolkning af reglerne. Bankerne skal i realiteteten gætte på, om virksomhederne, der har udlån eller får nye udlån, vil blive negativt påvirket også efter krisens afslutning og måske på længere sigt.

Vi ser ikke de store handlemuligheder for tilsynet, hvis man skal tage IFRS9 seriøst, og det er vel en af grundene til at man har indført reglerne. På den anden side betyder det også, at bankerne nok i de fleste tilfælde vil være meget tilbageholdende med at yde ekstra kreditter til SMV virksomeder, hvorimod større solide og velpolstrede virksomheder må antages at gå fri.

———————————

Finanstilsynet skriver blandt andet – læs hele meddelelsen her:

Der er en fælles forståelse af, at kreditinstitutternes regnskaber skal være retvisende. Det gælder også institutternes nedskrivninger på udlån, som skal afspejle de forventede tab. Ved vurderingen af forventede tab skal institutterne tage højde for de aktuelle forhold og deres forventninger til den økonomiske udvikling.

Der er aktuelt stor usikkerhed om de økonomiske forhold og udsigter. Det er dog klart, at Danmark og andre lande er blevet ramt af et økonomisk tilbageslag som følge af epidemien. Det fører til, at kreditinstitutters nedskrivninger for kunder i både stadie 1, 2 og 3 vil skulle tilpasses til nye scenarier, der tager højde for de ændrede forhold.

Det skal her inddrages, om kunderne også efter en normalisering og på længere sigt vil være negativt påvirket. Instituttet skal derfor konkret vurdere, om udlånene til kunderne er med indikation for kreditforringelse eller blevet kreditforringede, jf. Finanstilsynets notat af 19. marts 2020.

 

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank