Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

Revenio: Fint regnskab og de-risket integration af Centervue

Morten Larsen

fredag 23. oktober 2020 kl. 17:53

Revenio har haft et godt 2020, hvor aktien er oppe ca. 50% år-til-dato ved dagens kurs på 39 EUR. Aktien har mere end indfriet det kursmål på 35 EUR, som vi satte ved initieringen af dækningen d. 23. januar. Vi ser aktiecasen udvikle sig fornuftigt og værdiskabende, og selv om værdiansættelsen er i den dyre ende, så ser aktien fortsat interessant ud, og vi løfter kursmålet.

 

 

 

 

 

 

Revenio opdaterede sin hel-års-guidance på typisk finsk manér d. 12. oktober. Mens praksis i Danmark er en ganske tydelig guidance, gerne med specifikke vækstog margintal, så er guidance i Finland oftest mere flydende, som eksemplet med Revenio her viser.

Tilbage i februar trak selskabet sin oprindelig helårsguidance tilbage, som da lød på, at salget “…to grow very strongly…” og profitabiliteten “… to remain at a good level…”.

12. oktober fremsatte Revenio igen en guidance, nu for 2. halvår 2020, som lyder på at omsætningen “…will grow strongly…” mens profitabiliteten “…will be on a strong level”.

Vi lægger primært mærke til ordlyden omkring profitabiliteten, som vi mener peger imod en fin afslutning på året, uden dog at vi kan tillægge dette specielt meget ekstra informationsværdi. Omsætningen i 3.kvartal steg 17% (valuta-justeret) til 15,8 mio. EUR, mens EBIT nåede 3,6 mio. EUR, svarende til en nedgang på 8% og en 23% margin (-440bp ift. 3.kvt. 2019).

Kigger vi på kommentarerne i regnskabet, ser vi, at integrationen af Centervue virker til at forlø-be fint. F.eks. er hele oftamologi-forretningen nu rebrandet til et forenet iCare navn, og efterspørgslen efter iCare produkter har været højt i et ellers Covid-19 påvirket kvartal.

Svagheden i kvartalet var en svagere margin-udvikling, primært grundet integrationsomkostninger og en nedskrivning på et pipeline-produkt til diagnosticering af hud-cancer, hvor yderligere data og normal finsk forsigtighed har medført en nedskrivning på værdien af projektet. Vi ser ikke denne pipeline-skuffelse påvirke casen, da vi hele tiden har anset dette projekt som “icing on the cake”.

Høje forventninger til et fint selskab
Kigger vi på analytiker-estimaterne, da ser vi, at markedet forventer 15-18% årlig salgsvækst imellem 2020-2023 og med en EBIT-margin der ekspanderer fra 28,6% i 2020 til 36,5% i 2023. Dette resulterer i en EPS, der næsten fordobles fra ca. 0,50 EUR i 2020 til 0,99 EUR i 2023, og dermed flyttes P/E fra ca. 80 i 2020 til 40 i 2023.

Vi ser forventningen om, at EBIT-marginen kan ekspanderes med ca. 800bp over 3 år, samtidig med at salgsvæksten bibeholdes, som en smule aggressiv og vi ser her en mulig downside-risiko. I praksis viser det sig ofte vanskeligt for selskaber både at vækste hurtigt med nye produktintroduktioner, integrere og levere på store opkøb og samtidig ekspandere marginen hurtigt.

Men selv hvis vi mistænker, at marginekspansionen “kun” leverer halvdelen, da vil EPS potentielt fortsat ekspanderer kraftigt til omkring 0,85 EUR per aktie og P/E i 2023 falde til 47.

Vi ser fine muligheder for at selskabet, efter 2023, fortsat vil være et høj-vækst selskab og endog kunne overgå markedets omsætningsforventninger, hvorfor vi ikke ser P/E-multiplen kontrahere helt så kraftigt (fra 80 til 47). Det vil med andre ord betyde kursstigning, og f.eks. vil en uændret multipel på 80 om 3 år således modsvare op mod en fordobling af aktiekursen pga. den store EPS-vækst i perioden.

Kombineret med et 1-1,5% dividende-bidrag, giver det et fornuftigt set-up for et solidt afkast til investorerne fremadrettet.

Vi fastholder derfor vores KØBSANBEFALING, men hæver kursmålet til 45 EUR fra 35 EUR for at reflektere den stærke strukturelle vækst, den stærke operationelle performance, en lavere integrationsrisiko i Centervue opkøbet og stærkere værdiansættelser af peer selskaber.

Morten Larsen

Kurs på anbefalingstidspunkt: 39 EUR

Kursmål: 45 EUR (12 mdr.)

Analysedato: 22. oktober 2020

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank