Finanstilsynet: Pensionsselskaber skal have mere fokus på risici i alternative investeringer: I en temaredegørelse om pensionsselskabernes investeringer i illikvid kredit (typisk direkte långivning til erhvervsvirksomheder) hedder det, at ”på baggrund af temaundersøgelsen og inspektionerne finder Finanstilsynet, at pensionsselskaberne har fokus på flere væsentlige forhold indenfor investering i illikvid kredit.
Der er dog også områder, som pensionsselskaberne skal have mere fokus på, herunder risikoprofilering, identifikation og overvågning samt metoder til måling af risici i forbindelse med pensionsselskabers investeringer i illikvid kredit. Finanstilsynet vurderer, at disse områder er vigtige i forhold til at understøtte god governance og risikostyring og sikre bedst muligt afkast. (…)
Mangelfuld risikoidentifikation kan medføre, at pensionsselskabet investerer på et forkert grundlag. Overvågningen skal danne grundlag for, at pensionsselskaberne løbende kan træffe velfunderede beslutninger om forvaltningen af deres investeringer.”
MWL
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.