Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Øget skattekontrol med virksomheder

Sten Thorup Kristensen

fredag 19. marts 2021 kl. 10:00

Statusrapport om SKATs gældsindrivelse og eftergivelse af småbeløb

Øget skattekontrol med virksomheder. Et samlet folketing har aftalt, at skatteforvaltningen skal udvides med 250 medarbejdere.

Det skal ifølge en pressemeddelelse fra Skatteministeriet styrke kontrollen på tre områder: ”Multinationale koncerner og organiseret skattekriminalitet. Skatteforvaltningen skal blive bedre til at udnytte globale data, så fejl forhindres, og multinationale koncerner ikke udnytter gråzoner til at snyde fællesskabet, fx ved brug af skattely. (…)

Digitale platforme og investeringsformer. Nye teknologier stiller nye krav til Skatteforvaltningen.

Vi køber transport, overnatning, rengøring og take-away på nye platforme, fleksible ansættelsesformer vinder frem, og flere danskere investerer i værdipapirer eller nye valutaer. Øget kontrol og vejledning skal sikre, at dette ikke går ud over skattebetalingen.

Fejl og snyd hos virksomheder. Skatteforvaltningen skal give en ekstra hånd til nyoprettede virksomheder, der mangler rutine og derfor begår fejl. Men området styrkes også ved at sætte hårdt ind, hvor reglerne bevidst forsøges omgået.”

STK

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Dansk Sygeplejeråds forhandlingsafdeling og Sundhedskartellets sekretariat, tidsbegrænset stilling
Region Hovedstaden
Konsulent til at styrke den finansielle sektors bidrag til samfundets sikkerhed, kritiske infrastruktur og beredskab
Region Hovedstanden
Projektøkonom til EU-projekter på CBS
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.