Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Fondsejede flagskibe sakket bagud efter krisen

Økonomisk ugebrev

onsdag 16. december 2015 kl. 8:07

Analyse: Årene efter finanskrisen har sat et alvorligt spørgsmålstegn ved den ejermodel, som er blevet udråbt til en særlig dansk succes: De fleste af fondsbørsens store børsnoterede fondskontrollerede selskaber har over de seneste fire år underperformet C20-indekset for de vigtigste danske aktier.

En udbredt forestilling om at fondsejede selskaber i særlig grad er i stand til at skabe langsigtet værdi får dermed – umiddelbart – et grundskud. Netop denne forestilling om en særlig succesfuld dansk ejermodel har i de seneste år præget diskussion og lovgivningsarbejde.

I de seneste fire år har det faktisk været selskaber med en bred ejerkreds og med en udpræget anglosaksisk shareholder value-tankegang, der er gået i spidsen, når det gælder værdiskabelse i de store børsnoterede selskaber. Flere fondsejede flagskibe som A.P. Møller-Mærsk, Carlsberg, William Demant Holding og Carlsberg har klaret sig ringere end C20indekset. Adskillige af dem har også kurs-, vækst- og indtjeningsmæssigt klaret sig ringere end ikke-fondsejede danske og udenlandske rivaler.

 

Læs hele artiklen i Økonomisk Ugebrev Ledelse nr. 22.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank