Ugen sluttede med en dramatisk nedtur for de danske aktier, og vi lukkede derfor en stribe spekulative tips.
Som det ses af figuren i højre spalte, har Copenhagen Benchmark i et stykke tid holdt sig lige under modstandslinjen ved 2450. Det var den grænse, som CB formåede at kæmpe sig tilbage til efter en længere periode med kursfald. Denne periode er illustreret med de to parallelle røde linjer.
Den manglende evne til at passere 2450 var et negativt signal, som såede tvivl om den underliggende styrke i stigningen op mod denne grænse. Og i den forløbne uge fik vi bekræftet, at styrken desværre ikke er tilstede.
C25-indekset faldt 3,5 procent fredag, og panikudsalget trak en række mindre aktier med sig. Vi tog i løbet af fredagen konsekvensen af aktiemarkedets negative budskab og lukkede først de spekulative tips i NKT, Chr. Hansen, Novo Nordisk og cBrain. Da kursfaldene accellererede sidst på dagen, lukkede vi også de spekulative tips i Nozozymes og Carlsberg.
Hovedparten af disse aktier ser vi stadig et pænt potentiale i på lidt længere sigt, men på kort sigt ligner det et kollaps på aktiemarkedet, og så er det ikke rette tidspunkt til spekulative køb.
Afkast i 2022: Portefølje (blå) <> Copenhagen Benchmark
Afkast siden start: Portefølje (blå) <> Copenhagen Benchmark
Copenhagen Benchmark
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.