Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Pres på minister efter talfejl om kvindeandele

Økonomisk ugebrev

onsdag 15. juni 2016 kl. 14:12

Det trækker op til et politisk pres på erhvervsminister Troels Lund Pulsen, efter at han over for Folketingets Ligestillingsudvalg har erkendt, at ministeriet i forbindelse med skriftlige svar om kvindeandele i danske bestyrelser har misinformeret.

Folketinget har ellers den seneste måned drøftet, om der var nok fremdrift i andelen af kvinder i erhvervslivets bestyrelser. Blandt andet ved et samråd med ministeren samt en stribe skriftlige spørgsmål. Også et beslutningsforslag er blevet debatteret i Folketingssalen.

Debatten er blusset op efter Erhvervsstyrelsen i en rapport konkluderede, at op mod halvdelen af bestyrelser ikke lever op til lovgivningens oplysningskrav. Fra Socialdemokratiet har Rasmus Horn Langhoff presset på for at få ministeren til at sikre bedre fremdrift i bestyrelsernes kvindeandel, herunder ved at sikre, at selskaberne overholder loven. Det har ministeren indtil videre afvist, med henvisning til, at der de seneste år er sket en markant vækst i kvindeandelen i bestyrelserne.

 

Læs hele artiklen i Økonomisk Ugebrev Ledelse nr. 12.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank