Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Mere kapital og mindre tab i deleøkonomiske virksomheder

Joachim Kattrup

torsdag 13. oktober 2016 kl. 10:44

Brancheanalyse: Danske deleøkonomiske forretningskoncepter har i 2015 formået at tiltrække betydelig mere investorkapital i forhold til tidligere, og ‘branchens’ egenkapital er samlet set øget med en faktor tre i 2015 i forhold til året før.

Det viser Erhvervsfilosofi.dks årlige gennemgang af deleøkonomiske virksomheder i Danmark. I alt har tidsskiftet Erhvervsfilosofi.dk identificeret 45 danskejede deleøkonomiske virksomheder, hvoraf 22 på baggrund af tilgængelige regnskabstal indgår i analysen.

De danske deleøkonomiske virksomheder fylder økonomisk set stadig ganske lidt i det samlede danske erhvervsliv med en beskeden akkumuleret egenkapitalmasse på 61 millioner kroner i 2015. Men der er altså isoleret set tre gange så meget egenkapital i branchen i 2015, end der var året før. Relativt set er de deleøkonomiske forretningskoncepter med udspring i Danmark bedre polstret end nogensinde før.

Læs hele analysen her

Dele-konomiske-virksomheder-i-DK-2016
Oversigt med regnskabstal over danske deleøkonomiske virksomheder

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank