Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Klima i topchefbonus: Danske selskaber foran US-konkurrenter

Claus Strue Frederiksen

onsdag 11. oktober 2023 kl. 17:50

Rating af danske topchefers ESG-bonus

Hvert fjerde S&P 500 har klimakomponenter i topchefløn. For danske large cap-selskaber er det hver anden. Klimakomponenter er således dobbelt så hyppige i store danske børsnoterede virksomheder sammenlignet med deres amerikanske konkurrenter. Samtidig konkluderer en ny omfattende undersøgel­se, at klimakomponenter i topchefløn virker: Selska­ber med klimabonus skaber ofte reelle CO2-reduktio­ner, skriver redaktør Claus Strue Frederiksen.

Mikko Juhani Keto, CEO i FLSmidth, tjente i 2022 16,4 mio. kr., hvoraf 7,8 mio. kr. var fast løn og 8,6 mio. kr. var bonus. Bonussen, der altså udgjorde 52 pct. af den samle­de lønpakke, omfatter også en lønvariabel om CO2-reduk­tioner. Og ifølge cementgigantens vederlagsrapport har Mikko Juhani Keto sidste år fået udbetalt bonus for op­fyldelse af individuelle mål, herunder klimaforbedringer i forhold til selskabets MissionZero-løfte.

MissionZero-løftet går ud på, at FLSmidth inden 2030 vil stille nul-emissionsteknologi til rådighed for mine- og cementindustrien. Da de to industrier tilsammen står for op mod 12 pct. af verdens samlede CO2-udledning, er kli­mapotentialet enormt.

Præcis hvordan og med hvilken vægt MissionZero-løf­tet knyttes til Mikko Juhani Ketos incitamentsprogram fremgår ikke af vederlagsrapporten. Wouter de Groot, bæredygtighedschef i FLSmidth, oplyser til Økonomisk Ugebrev, at topledelsen blandt andet måles på reduktion i klimaaftrykket fra selskabets produktsalg, der udgør klart den største post i FLSmidths klimaregnskab.

”For at drive MissionZero fremad er det integreret i vo­res bonusprogram, helt op til CEO-niveau. I forhold til kli­maaftrykket måler vi på CO2-intensiteten i de produkter, vi sælger. Her har vi en ambition om at nedbringe klima­aftrykket på vores samlede produktsalg med fem pct. om året, og det er blandt andet succesen med det, CEO Mikko Ketos bonus – i lighed med den øvrige ledelses – bliver udregnet efter”, siger Wouter de Groot.

FLSmidth er langt fra den eneste danske virksomhed, hvor klima spiller en rolle i topledelsens incitamentsprogram. Som det fremgår af Økonomisk Ugebrevs kort­lægning indgår der klimakomponenter i 46 pct. af danske large cap-selskabers bonusprogrammer for topledelsen. De store danske børsnoterede selskaber er dermed langt foran deres amerikanske kolleger.

Ifølge en ny undersøgelse, udarbejdet af det ameri­kanske konsulenthus Semler Brossy, har blot 25 pct. af S&P 500 selskaberne integreret klimakomponenter i top­ledelsen bonusprogram.

Generelt indgår ESG-komponenter, som dækker flere ting, næsten lige så hyppigt i de amerikanske topchefers incitamentsprogrammer som i de danske lønpakker – hen­holdsvis i 72 og 78 pct. af programmerne. Hvor klima er klart mest udbredt i danske lønpakker med diversitet og inklusion på andenpladsen, er det lige omvendt i de ame­rikanske selskaber. Her indgår diversitet og inklusion i 55 pct. af bonusprogrammerne, for danske large cap indgår det i 33 pct.

Og meget tyder på, at incitamentsprogrammerne vir­ker: Et omfattende studie ledet af Stefan Reichelstein, professor ved Stanford Business School, konkluderer, at ESG-komponenter i topchefbonus øger chancerne for, at selskaber når deres ESG-mål.

Undersøgelsen, der omfatter 4.400 selskaber i 21 lande, viser blandt andet, at klimakomponenter i topchefers inci­tamentsprogrammer fører til CO2-reduktioner: “For instan­ce, we find that when firms include emission-specific me­trics in their executive compensation packages, they also achieve a subsequent decrease in their CO2 emissions.”

Økonomisk Ugebrevs Klima Rating, der rangerer dan­ske virksomheder ud fra deres evne til at reducere deres klimaaftryk, peger i samme retning. De virksomheder, der har klimakomponenter i topchefbonussen, scorer i gen­nemsnitligt flere point end de selskaber, der ikke har inte­greret klimakomponenter i topcheflønnen.

Af de syv selskaber, der indtager topplaceringerne (9 point eller derover) i ØU C25 Klima Rating 2023, er det kun Jyske Bank, der ikke har klimakomponenter i topchefbo­nus, hvilket dog ikke er så overraskende, da banken slet ikke har et bonusprogram for topledelsen. Klimabonus er altså generelt en god indikator for selskabers tilgang til kli­ma, og på at topchefen er ekstra motiveret til at fremme grønne resultater.

Claus Strue Frederiksen

Læs hele Claus Strue Frederiksens artikel her

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank