Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Brøndbys overlevelse er igen sat på spil

Linda

lørdag 30. april 2016 kl. 16:06

Brøndby er kastet ud i kaos efter Oscargate. Et forventet underskud på 20 mio. kr. i 1. kvartal gør behovet for ny kapital aktuelt. Den kan højst sandsynligt kun komme fra den nu tidligere bestyrelsesformand.

På blot få måneder er det lykkedes for Brøndby at gå fra at være en virksomhed med anstrengt økonomi, men dog på rette vej, til at være et selskab i totalt kaos.

Årsregnskabet 2015 blev ellers præsenteret som tilfredsstillende på trods af et underskud på 17 mio. kr, da dette var i overensstemmelse med de senest udmeldte forventninger om et resultat før skat i niveauet minus 14-19 mio. kr.

Med en stigning i omsætningen på 14 %, og det bedste resultat før transfer og finansielle poster siden 2011 så det ud til at Brøndby langt om længe havde fået standset den økonomiske nedtur.

Oscargate
Men så faldt det hele fra hinanden med Oscargate (læs mere herom i faktaboksen i højre spalte). I lø-bet af de følgende uger forlod ikke blot klubbens cheftræner sin post, men der skete også udskiftninger udenfor den sportslige del af selskabet. I forbindelse med en ”strategievaluering” blev CEO Søren Vadmand fyret samtidig med aflæggelsen af årsregnskabet 2015, og tre uger senere meddelte bestyrelsesformand Jan Bech Andersen så, at han ikke genopstiller til bestyrelsen.

Det sidste var måske et naturligt skridt, da det var vanskeligt at fortsætte i bestyrelsen efter Oscargate, men i stedet for at skabe ro, skabte det i stedet en bizar situation for Brøndby. Jan Bech Andersen er nemlig stadig hovedaktionær i Brøndby, og ifølge årsregnskabet 2015 også den person, som skal sikre Brøndbys finansielle fremtid.

Brøndbys likviditetsberedskab ultimo 2015 var 11,8 mio. kr, og eftersom man for 2016 budgetterer med et underskud før skat på 15-25 mio. kr. hænger det ikke sammen. Jan Bech Andersen har dog ved en støtteerklæring bekræftet, at han om nødvendigt vil sikre tilstrækkelig likviditet til at opretholde det budgetterede aktivitetsniveau for 2016. Det skal i givet fald ske som lån eller kapitalforhøjelse.

Med andre ord ligger Brøndbys økonomiske skæbne altså i hænderne på Jan Bech Andersen, som tre uger efter offentliggørelsen af årsregnskabet trak sig som bestyrelsesformand.

Et resultat af Oscargate kunne godt være blevet, at Jan Bech Andersen trak sig helt ud af Brøndby, med det resultat at klubben forblødte økonomisk. Men i AktieUgebrevet nr. 13/2016 fortalte vi, hvordan der højst sandsynligt sker noget helt andet. Nemlig at Jan Bech Andersen som – omend ikke den eneste, så den største – indskyder af kapital ved en kommende kapitalforhøjelse tværtimod overtager det reelle ejerskab af Brøndby. Efter et forventet underskud ”i niveauet 20 mio. kr.” i 1. kvartal af 2016 er det oplagt at ny kapital til Brøndby er en nødvendighed.

Manglende opfyldelse af forudsætninger
Det bliver heller ikke bedre af, at forudsætningerne for 2016-budgettet p.t. ikke er opfyldt. Her forudsættes bl.a. en placering i Top 3 i Superligaen 2015/16, men Brøndby ligger i øjeblikket kun nr. 5. Bliver det den endelige placering, får Brøndby ikke indtægterne fra de europæiske kampe, som en Top 3 placering ville have givet adgang til.

Set fra et investorsynspunkt betyder de seneste måneders begivenheder, at Brøndby p.t. ikke kan betragtes som en reel investeringsmulighed. Selskabet er på kort sigt præget af kaos, samtidig med at selskabets overlevelse ser ud til at være bundet helt op på en enkelt persons vilje og evner. På den baggrund er situationen omkring selskabets økonomiske fremtid så uklar, at det ikke giver mening at sætte et kursmål på aktien.

læs hele udgivelsen her

Bruno Japp

 

Børskurs på analysetidspunktet: 0,68                                                AktieUgebrevets kursmål (6 mdr): N/A

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank