Fra DLG
Niels Dengsø Jensen stopper som formand for DLG

Meddelelse fra Niels Dengsø Jensen
Jeg har dags dato meddelt min bestyrelse og ansatte ledelse, at jeg ønsker at stoppe som formand for DLG og give stafetten videre allerede nu.
At være formand for DLG kræver fuld opmærksomhed, stor energi og at DLG prioriteres før alt andet. Det har altid været min ledestjerne igennem alle mine år som formand.
De sidste måneder, hvor sagen vedr. Biocirc har fyldt meget, har været meget hårde og udfordrende både for DLG og for mig personligt. Og selvom en uvildig advokatundersøgelse i slutningen af marts affejede enhver tvivl om min ageren i sagen, og jeg efterfølgende fik helt entydig opbakning fra min bestyrelse til at fortsætte som formand, så har jeg måttet træffe den tunge beslutning, at det er nødvendigt at stoppe som formand for DLG nu. Jeg har den seneste tid fået nogle fysiske advarselssignaler, som gør at jeg må sætte tempoet ned.
Jeg havde, som allerede udmeldt, besluttet at stoppe i foråret 2026. Det rykker jeg nu frem, så DLG kan fortsætte i det høje tempo, der er påkrævet. Og jeg kan fortsætte i det tempo, der for nu er påkrævet for mig.
Jeg ser tilbage på mine mange år som formand for DLG med stor glæde, hvor forretningen er vokset og virksomheden har udviklet sig til at være den stærke markedsledende virksomhed, som den er i dag.
I DLG vedtog vi for nogle år siden at kommercialisere den grønne omstilling, og skabe nye muligheder for os som ejere af DLG. Med Peter Giørtz som den nye CEO i DLG, er jeg sikker på, at vi har sat den rigtige retning for videreudviklingen af vores fælles virksomhed.
Tak til bestyrelse og formandskab for et rigtigt godt samarbejde og stor gensidig tillid Tak til repræsentantskabet for en aktiv og engageret dialog. Tak til den ansatte ledelse og alle øvrige medarbejdere for dagligt at levere en kæmpestor indsats for DLG og alle vores andelshavere. Jeg ønsker alt det bedste for DLG og jer herfra.
I forbindelse med, at jeg stopper som formand for DLG, stopper jeg ligeledes som DLG´s repræsentant i AP Pension, hvorfor jeg ved AP Pensions Generalforsamling den 9. april også har sidste dag som formand for AP Pension.
Meddelelse fra DLG
Efter 18 år som formand har Niels Dengsø Jensen tirsdag meddelt DLG’s bestyrelse, at han ønsker at stoppe som formand.
Niels Dengsø Jensen blev valgt til DLG’s bestyrelse i 2001. Dengang havde DLG sin primære forretning i Danmark og en omsætning på 11 mia. kr., men Niels Dengsø Jensen gik ind i bestyrelseslokalet med visioner og et internationalt udsyn. Siden han i 2007 overtog posten som bestyrelsesformand, har han spillet en vigtig rolle i udviklingen af DLG til den international orienterede koncern, selskabet er i dag.
”Bestyrelsen har bakket fuldt op om Niels som bestyrelsesformand, men vi respekterer naturligvis hans beslutning. Niels har gennem sine mange år som formand sat et meget stort aftryk på DLG og været helt afgørende for selskabets udvikling, og han har senest været med til at igangsætte en transformation af DLG, som skal styrke selskabet yderligere på både kort og lang sigt. På vegne af hele DLG vil jeg gerne takke Niels for hans store indsats,” siger Carl Christian Lei.
Bestyrelsen har konstitueret sig med Carl Christian Lei som formand og Carsten Hänel som næstformand.
”Jeg har sagt ja til at påtage mig opgaven frem til næste valg for at sikre ro og kontinuitet i ledelsen af DLG. Jeg ser ikke nødvendigvis mig selv som formand på lang sigt, så frem mod valget i 2026 vil vi med en struktureret proces sikre, at der også fremover vil være de rette kompetencer i både formandskab og bestyrelse,” siger Carl Christian Lei.