Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Trumps 90 dages deadline er 9. juli: Hvad sker der så?

Morten W. Langer

mandag 23. juni 2025 kl. 11:15

Donald J. Trump annoncerer Toldsatserne i Rose Garden 2. April 2025
Kære læser

Vi har gennemgået nogle af de store finanshuses analyser med vurderinger af effekter af toldkrigen, og hvad der sker efter deadline den 9. juli. Her er et kort resume af de ni vigtigste punkter fra finanshusene:

1) Inflationen stiger gradvist. Effekten af de nye amerikanske tariffer er kun delvist afspejlet i forbrugerpriserne, men virksomheder melder om stigende pres på inputpriser, især på varer som hårde hvidevarer og elektronik. Ifølge BlackRock er flere selskaber klar til at hæve priserne, men venter på politisk afklaring. Samtidig forbliver lønpresset højt, hvilket også løfter inflationen på sigt. BNP Paribas bekræfter, at sektorafhængige takster kan ramme pharma, elektronik og bilsektoren senere i 2025.

2) Markedsvolatilitet vokser – især olie og aktier. Den geopolitiske situation og den toldrelaterede usikkerhed har udløst store udsving i oliepriser og aktier. BlackRock beskriver, hvordan olie steg med 11 pct. efter Israels angreb på Iran, og aktierne globalt faldt kraftigt som reaktion. Julius Bär bemærker, at kombinationen af tariffer, budgetunderskud og politisk teater skaber stærkt uforudsigelige markedsforhold – og et ”pain trade”-miljø i obligationsmarkedet.

3) Asien og Centraleuropa rammes hårdest. Emerging Markets i Asien og Centraleuropa har høj eksponering mod USA og eksportvarer, som nu rammes af tariffer. BNP Paribas viser, at særligt Vietnam, Thailand og Polen er udsatte pga. deres industriprofil og afhængighed af amerikansk efterspørgsel. BlackRock tilføjer, at langsigtet fragmentering af global handel og geopolitiske blokdannelser forstærker presset på disse regioner.

4) Kinas eksport presser globale konkurrenter. Kina har reageret på toldbarrierer med at omdirigere eksport til tredjelande og alternative markeder. Det skaber øget konkurrence i især bil- og elektroniksektoren i EM-lande som Indonesien og Thailand. Ifølge BlackRock bidrager den geopolitiske fragmentering til, at Kina fremover vil agere mere aktivt i opbygningen af alternative handelsblokke og forsøge at vinde markedsandele via lavpristilbud.

5) Pres på Mexico og Vietnam som transitlande. Mexico og Vietnam har draget fordel af at agere ‘connectorlande’, hvor kinesiske produkter forarbejdes og sendes videre til USA. BNP Paribas påpeger dog, at USA nu strammer oprindelseskontrollen og presser disse lande til at reducere den slags omlægninger. Det skaber usikkerhed om fremtidige investeringer og begrænser potentialet for videre produktionsopskalering.

6) Råvarelande kan vinde på højere priser. Latinamerikanske lande med stærk råvareeksport – fx Brasilien og Chile – er mindre eksponeret mod toldkrigens negative konsekvenser. Ifølge BNP Paribas kan disse lande overtage amerikanske markedsandele i Kina, især indenfor soja, olie og kobber. Samtidig nævner BlackRock, at en vedvarende olieprisstigning som følge af Mellemøsten-konflikten yderligere vil styrke råvareproducenter.

7) Renteudvikling præget af usikkerhed. Federal Reserve ventes at fastholde renten i nærmeste fremtid, fordi de venter på den fulde effekt af toldforhøjelserne. BlackRock vurderer, at selv hvis væksten dæmpes, vil lønpres og forsyningsproblemer forhindre aggressive rentenedsættelser. Julius Bär bemærker desuden, at den politiske usikkerhed i USA øger inflationsforventninger og dermed holder renterne høje.

8) TACO-effekt skaber forhandlingsturbulens. Begrebet “TACO” – Trump Always Chickens Out – bruges af Julius Bär til at beskrive, hvordan uforudsigelig forhandlingstaktik skaber voldsomme markedsreaktioner. Udmeldinger om nye tariffer og efterfølgende tilbagetog har skabt usikkerhed omkring både gældsloft, skattepolitik og globalt lederskab. Det svækker markedsforudsigelighed og forstærker volatilitet, især i renter og dollar.

9) Værdikæder flyttes – langsom, men markant effekt. BNP Paribas vurderer, at multinationale selskaber gradvist flytter produktion væk fra Kina og USA til lande som Indien, Vietnam og Østeuropa. Disse lande tiltrækker investeringer pga. lave lønninger, stabilitet og skattefordele. BlackRock understøtter analysen og kalder det en af de fem “megakræfter”, der vil definere fremtidens globale økonomi.

God læselyst

Morten W. Langer
Chefredaktør

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Finance Manager
Region Nordjylland
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank