Få fri adgang til alle lukkede artikler på ugebrev.dk i 3 uger:
Tilmeld dig tre udgaver gratis af aktieanalysepublikationen ØU Formue, inden kampagnen udløber 31/8
I knap tyve år har EU arbejdet for at fremme institutionelle investorers aktive ejerskab over for børsnoterede selskaber, med det formål at lægge et ekstra eksternt pres på svagt ledede selskaber. Oplysningskvaliteten om karakteren af det aktive ejerskab er også blevet markant bedre. Men det ser bare ikke ud til at virke: Under Novo Nordisks dramatiske nedtur, har store danske investorer som ATP og Danske Bank – på vegne af danske opsparere – ikke givet udtrykt kritisk via nejstemmer på de årlige generalforsamlinger. Det virker som om, at de har lade stå til, skriver chefredaktør Morten W. Langer i denne første artikel i en serie om aktivt ejerskab. Men op mod 20 pct. af de udenlandske aktionærer stemte nej til genvalg af formandskabet
De børsnoterede selskabers årlige generalforsamlinger er dér, hvor de store eksterne aktionærer for alvor har mulighed for at udtrykke deres utilfredshed med et selskabs udvikling. De kan stemme mod formandens beretning eller mod genvalg af formanden eller næstformanden – på den måde give udtryk for deres utilfredshed.
Aktionærerne har også ytre sig på generalforsamlingen, og det gjorde ATP også på generalforsamlingen dette forår. I forhold til Novo Nordisks enorme interne ledelsesudfordringer, og nedturen i aktiekursen i forhold til den amerikanske konkurrent, Eli Lilly, virker kritikken dog meget spagfærdig. Se selv ATP’s indlæg.
Det mest overraskende er dog, at de store danske aktionærer tilsyneladende har været lullet i søvn omkring den reelle udvikling i Novo Nordisk, herunder de interne magtkampe, ledelsesudfordringer og governance-problemer. Se tidligere artikel i seneste udgave af ØU Ledelse herom.
Hovedparten af de store danske aktionærer, som ATP og Danske Bank, herunder Danske Invest og Danica, gav grønt lys på alle punkter på Novo Nordisks seneste generalforsamling, som om alt var i den fineste orden. Det fremgår af deres såkaldte voting records, hvor der oplyses om, hvordan hver enkelt investor har stemt på konkrete selskabers seneste generalforsamlinger.
Her nogle få måneder senere står det klart, at Novo Nordisk internt har været ved at krakelere i interne magtkampe og en dybt utilfredsstillende økonomisk udvikling. Eli Lilly har vist, at det kunne lade sig gøre, så der er alene tale om interne selskabs-specifikke problemer.
ATP stemte ja til samtlige punkter på dagsorden ved Novo Nordisk, på trods af en lille reservation. Med andre ord har der ikke været den mindste kritik i stemmeafgivningen på selskabets generalforsamling. For Danske Bank og Danske Invest viser voting records fra forårets generalforsamling fuldstændig samme billede.
Ruske lidt i Novo Nordisks bestyrelse
To af landets største professionelle investorer, og antageligt store investorer i Novo Nordisk, har ikke signaleret til ledelsen, at de ikke gjorde det godt nok, og de er heller ikke kommet med forslag til selskabets strategi, forretningsmæssige retning og sammensætningen af den siddende bestyrelse. Heller ikke selvom selskabets glidebane på børsen har kostet private danskere milliarder i kurstab.
Billedet gentager sig for Industriens Pension, Pensionskassen P+, PensionDanmark, PFA Pension, PKA og Selv ellers den lidt mere offensive investor, Akademikerpension, stemte på medicinalkoncernens generalforsamling kun mod et enkelt punkt, nemlig godkendelse af vederlagsrapporten. Pensionskassen stemte for genvalg af næstformand Henrik Poulsen, selvom der ytres bekymringer omkring hans udvalgsposter. Her er billedet det samme for Lønmodtagernes Dyrtidsfond.
Umiddelbart er den eneste danske storinvestor, som har forsøgt at ruske lidt i Novo Nordisks bestyrelse, Nykredit, som stemte nej til genvalg af Henrik Poulsen, antageligt på grund af hans udvalgsposter.
Velliv, skiller sig ud med en mere offensiv tilgang til det aktive ejerskab. Landets tredjestørste pensionsselskab stemte imod både genvalg af bestyrelsesformand Helge Lund, Henrik Poulsen og Kasim Kutay, fra Novo Holdings. Som begrundelse for nejstemmerne angives mangel på diversitet i bestyrelsen, samt en aktiekapitalstruktur med forskellige stemmeklasser.
De danske storinvestorers passivitet er bemærkelsesværdige al den stund, at en solid andel af de eksterne stemmer var mod genvalg af Novo Nordisks formand og næstformand. Selskabets stemmeopgørelse viser, at der blev stemt nej til genvalg af formand og næstformand af mellem 15 og 20 af de eksterne stemmer, altså eksklusiv Novo Fondens og egne aktier.
Morten W. Langer
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.