En stribe af de store globale konsulenthuse er fortsat ikke i Danmark, og det er næppe heller tiden til de store angreb på nye markeder med de matte markeder for konsulentydelser. Herhjemme er der kommet en ny spiller ind for et års tid siden, nemlig Oliver Wyman, som dog i første hele år præsterede afmålte ni mio. kr. i bruttoresultat.
Konsulenthuset har dog været på færde på det nordiske marked i en årrække på specialopgaver særligt indenfor den finansielle sektor og på statslige ad hoc-opgaver.
Her er dokumenterbare eksempler på Oliver Wyman-aktiviteter og kunder i Danmark og Norden (offentligt tilgængelige kilder):
- Konsulenthuset har tidligere udarbejdet en uvildig gennemgang af bankens markedsrisikoområde for Finanstilsynet.
- Konsulenthuset har udarbejdet en oversigt over konsekvenser for dansk realkredit ved en dansk tilslutning til bankunionen.
- Firmaet har udarbejdet en ekstern uvildig undersøgelse i forbindelse med bankens genstart af gældsinddrivelse.
- Det har udarbejdet en rapport om cybersikkerhed i den svenske finanssektor for myndighederne.
- Og det har været eksterne rådgivere på et “tungt” Swedbank-opdrag i kølvandet på bankens compliance/AML-sager (2019).
- Endelig har firmaet rådgivet forberedelsesteamet (ledt af danske Finansiel Stabilitet) i forbindelse med de nordisk-baltiske myndigheders finansielle krisesimulation i 2024 (DK, SE, NO, FI m.fl.). Stockholm-kontoret beskrives som regional hub, der betjener kunder i Danmark, Norge og Finland (supplerende kontekst for leverancer på tværs af Norden).
Baseret på officielle ranglister fra blandt andet Forbes, ManagementConsulted og Consultancy.org har vi opstillet en skønsmæssig rangliste over de store internationale konsulenthuse. Se listen her.
De store konsulenter, med udspring i revisionsbranchen, omtaler vi ikke i dette tema, da de er med i ØU’s årlige tema om de største danske revisorhuse.
En stribe af de store konsulenthuse, som er til stede i Danmark, er ikke særligt synlige, blandt andet FTI Consulting og Cognizant. Et andet større konsulenthus, som ikke er til stede i Danmark, er Roland Berger.
Morten W. Langer
Læs også denne artikel i temaet om konsulenthuse:
Nålestribede ledelseskonsulenter fik tæsk sidste år
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.