DHL og DSV slår internationale konkurrenter på centrale klimamålepunkter. De to transportgiganter har over en årrække reduceret deres klimaaftryk markant. I 2019 var DSV’s samlede CO₂-aftryk på 20,5 mio. ton, sidste år var det faldet til 13,3 mio. ton, altså et fald på 41 pct. I bunden af peer-gruppen ligger amerikanske Expeditors, der skriver meget om grøn omstilling, men udelader væsentlige klimadata i rapporteringen, skriver redaktør Claus Strue Frederiksen.
Økonomisk Ugebrev har undersøgt, hvordan DSV klarer sig på klimaområdet i forhold til internationale peers. Undersøgelsen viser, at DSV – ud af en peergruppe på fem globale transportgiganter – er med i front på centrale målepunkter.
I perioden 2021-24 har DSV reduceret sit samlede scope 1, 2 og 3 CO₂-aftryk med 13 pct. – fra 15,4 mio. ton til 13,3 mio., altså en reduktion på 2,1 mio. ton.
Klimabesparelsen på 2,1 mio. ton svarer til hele CO₂-aftrykket i 2024 for Royal Unibrev, Demant, Pandora, Zealand Pharma, Coloplast og Ambu lagt sammen.
På en lidt længere bane er DSV’s klimaresultater endnu bedre. I 2019 var den danske transportgigants samlede CO₂-aftryk på 20,5 mio. ton. På fem år er det således lykkedes DSV at reducere selskabets samlede klimaaftryk med 41 pct. Hvis alle andre selskaber kunne fremvise lignende resultater, ville klimakrisen formentlig være aflyst.
Flytransport fylder i klimaregnskabet
Det er særligt flytransport, der fylder i DSV’s klimaregnskab: Med 7,1 mio. ton CO₂ i 2024 mod 12,2 mio. ton i 2019. Men CO₂-aftrykket for landtransport og skibstransport er også faldet markant siden 2019.
Økonomisk Ugebrev har spurgt DSV, hvordan selskabet har været i stand til at levere markante CO₂-reduktioner på så svært et område som tung transport, der jo stadig i høj grad anvender fossile brændsler.
DSV har ikke ønsket at svare direkte på vores spørgsmål, men henviser i stedet til en passage i årsrapporten, som konstaterer – dog uden at uddybe hvordan – at DSV har reduceret CO₂-aftrykket for alle tre transportformer.
Under overskriften ’Our decarbonisation roadmap’ oplyser DSV dog, at der på landtransportområdet efterhånden er blevet udviklet teknologiske løsninger, der gør det muligt at anvende ikke-fossile energikilder i større skala.
I forhold til luft- og søtransport forventer DSV dog, at de fleste CO₂-reduktioner på kort og mellemlang sigt fremadrettet vil komme fra effektivitetsforbedringer, da grønne teknologier stadig modnes og kun er tilgængelige i begrænset omfang og til høje priser.
Det tyder altså på, at DSV’s markante CO₂-reduktioner 2019-24 på lange stræk stammer fra effektivitetsforbedringer som eksempelvis at sejle længere på literen og i mindre grad skyldes et skift væk fra fossile energikilder.
DSV er ikke det eneste selskab i peer-gruppen, der har formået at reducere CO₂-aftrykket over en årrække. I 2021 var den tyske transportgigant DHL’s samlede CO₂-aftryk på 46,0 mio. ton mod 39,8 mio. ton i 2024. Altså et fald på 14 pct.
I samme periode har DHL sænket CO₂-intensiteten fra 76 ton CO₂ pr. omsat million kroner til 63 ton pr. omsat million kroner – altså et fald på 16 pct. Næstbedst i peer-gruppen er DSV med et fald i CO₂-intensiteten på 5 pct. i 2021-24.
Corona-pandemien spiller en væsentlig rolle i forhold til CO₂-intensiteten. Mens mange brancher havde usædvanligt lave omsætningstal i 2021, var det lige omvendt for de store transportgiganter, der nød godt af høje fragtrater og livlig pakketrafik.
Med undtagelse af DHL havde alle i peer-gruppen højere omsætningstal i 2021 end i 2024 – hvilket også er årsagen til, at DSV’s procentuelle CO₂-reduktioner er højere for det absolutte CO₂-aftryk end for CO₂-intensiteten.
På trods af lavere omsætning har konkurrenterne, amerikanske CH Robinson og schweiziske Kuehne+Nagel, ikke formået at sænke deres klimaaftryk fra 2021 til 2024. Tværtimod har de to transportgiganter øget både det absolutte CO₂-aftryk samt intensitetsaftrykket.
Eksempelvis har CH Robinson øget intensitetsaftrykket fra 115 ton CO₂ pr. omsat million kroner i 2021 til 140 ton pr. omsat million kroner i 2024 – altså en stigning på 22 pct. I samme periode er selskabets absolutte aftryk steget 3 pct.
Læs hele artiklen her
Claus Strue Frederiksen