Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Life Science

Ugens grafik 1: IPO-aktiviteten på vej op?

Steen Albrechtsen

torsdag 26. februar 2026 kl. 11:00

Børs

Ugens Grafik 1A

Antallet af nye selskaber på børsen (IPO’er) bliver ofte set som en temperaturmåler for hele aktiemarkedet og måske i særlig grad for biotech-markedet, hvor børsen er et oplagt sted for de evigt kapitalhungrende biotekselskaber.

Grafikken herover viser antallet af IPO’er i den lyseblå linje, mens de mørkeblå søjler illustrerer den rejste kapital. Naturligvis står det fabelagtige 2021 klart frem i forhold til de andre år, men vi kan også se, at 2026 skiller sig ud som en pæn nr. 2 på både antal og værdi. Som det anføres, har Leerink fået data fra Dealogic, og både nye noteringer og ”bagdørsnoteringer” (via SPACs) over 50 mio. USD er inkluderet.

Vi skal naturligvis ikke undlade at bemærke, at der er tale om et ret lille datasæt, så man skal passe på med at drage skråsikre konklusioner om interessen for biotek på den baggrund. Det leder os videre til den næste grafik, som viser den daglige handelsvolumen i mere end 300 biotekselskaber grupperet på markedsværdi i hver sin linje. Data er rimelig enslydende, idet der ses et betydelig løft af handelsvolumen, som er afbildet på y-aksen med procentandel af udestående aktier handlet på daglig basis. I runde tal ligger volumen ca. en halv gang over niveauet for et år siden. Og det kan vi også godt tage som en klar indikator af en stigende interesse for amerikansk biotek udover den, som de stigende biotekindeks også kan være udtryk for.

Ser vi lidt mere bredt på kapitalrejsningen hos biotekselskaber, hvor IPO typisk er en lille del, har Dealogic en statistik fra december for Nordamerika. Den kan ses her, og IPO’er er den mørkeblå del i bunden af søjlerne. Den markante lyseblå del af søjlerne viser de såkaldte follow-on offerings, dvs. alle de kapitalrejsninger, der er gennemført af selskaber, der allerede er noteret.

Kilde: Leerink via Daphny Zohar (https://x.com/daphnezohar/status/2019805407330640149)

Steen Albrechtsen

Ugens Grafik 1B

Ugens Grafik 1C

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Chief Financial & Operating Officer (COO/CFO) for Centre for Ancient Environmental Genomics
Region Hovedstaden
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Udløber snart
Økonomimedarbejder
Region Syddanmark
Økonomikonsulent med indsigt i socialområdet
Økonomikonsulent
Region Hovedstaden
Økonomichef til Danmarks førende online havecenter
Økonomichef
Region Midtjylland
Udløber snart
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland

Mere fra ØU Life Science

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank