Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Voldgiftssag på vej mod Gjensidige om milliardforsikring

Lars Abild

onsdag 11. marts 2026 kl. 11:55

Geir Holmgren – CEO hos Gjensidige Forsikring
Geir Holmgren – CEO hos Gjensidige Forsikring

Forsikringsselskabets salg af de såkaldte ”all-risk” entrepriseforsikringer ser ud til at udvikle sig til en større hurdle. Efter nederlag i både byretten og landsretten for Gjensidige er der efter alt at dømme en voldgiftssag på vej mod Gjensidige fra italiensk OHPT. Her kan der være tale om trecifrede millionbeløb, skriver journalist Lars Abild. 

Den slags erstatningssummer ser man ikke hver dag i forsikringsbranchen: Men bygherren bag det nye Odense Universitetshospital i Odense, OUH, har siden 2016 haft en all-risk entrepriseforsikring hos forsikringsselskabet Gjensidige med en forsikringssum på syv mia. kr. Entrepriseforsikring er en forsikring, der dækker selve bygge- eller anlægsarbejdet under byggearbejdet.

Den omtalte forsikring udløb i 2023, men er siden blevet forlænget hos Gjensidige. Den første forskudspræmie til forsikringsselskabet var på knap 17 mio. kr., erfarer Økonomisk Ugebrev.

Via aktindsigt er der fremkommet en kopi af policen fra OUH, hvor priserne på forsikringen er streget ud.  Ifølge ugebrevets oplysninger er der gang i en voldgiftssag mellem den italienske storentreprenør OHPT, som står bag Odense Universitetshospital, og Gjensidige.

Voldgiftssager er fortrolige, og der bliver enten ikke svaret på henvendelser fra Økonomisk Ugebrev eller blot svaret: ”Ingen kommentarer”.

Men OUH oplyser dog til Økonomisk Ugebrev, at der ikke er enighed mellem entreprenøren og forsikringsselskabet: Sekretariatschef Anne Sigh fra OUH skriver i en mail: ”Vi er bekendte med, at der er juridiske uenigheder mellem OHPT og Gjensidige Forsikring i relation til det nye OUH. Men vi er ikke bekendte med den nærmere status i forhold til uenigheden, herunder om der er indledt en rets- eller voldgiftssag mellem parterne.”

Gjensidiges sag er sandsynligvis blevet svækket efter en nylig afgørelse i landsretten i en tilsvarende sag, som forsikringsselskabet har opgivet at tage i Højesteret. Som tidligere omtalt i ugebrevet har den private entreprenør BGB ved to instanser fået rettens ord for, at Gjensidige skal betale BGB cirka 10 mio. kr. for dækning af skader, Gjensidige tidligere har afvist at ville dække.

I den pågældende sag er der tale om vandskade i forbindelse med et byggeri. Gjensidige overvejede efter det oplyste, om sagen skulle afprøves i Højesteret, men trak stikket forud for ansøgning til Procesbevillingsnævnet om at komme videre til domstol nummer tre.

Gjensidige har efter det oplyste solgt en entrepriseforsikring med samme ordlyd til BGB og OUH, og den seneste sag kan komme til at danne retspraksis i tilsvarende tvister. OUH har været ramt af byggeskader i en grad, så der kan være flere hundrede millioner i spil, Gjensidige risikerer at skulle betale.

En af de mest omtalte sager er skimmelsvamp på grund af et fejlmonteret tag. Skimmelsvampen bredte sig til ca. 400 rum og 200 toiletkabiner. Det har taget ekstra tid og kostet mange penge at få skaderne udbedret. Den ansvarlige er umiddelbart storentreprenør, italienske OHPT, men som i sagen med BGB var det en underleverandør til OHPT, der begik fejl.

Det kan være det, OHPT nu sætter fokus på over for Gjensidige, og netop styrket af domme i by- og landsret er det ikke ligetil for forsikringsselskabet at afvise at dække skader med de solgte all-risk-entrepriseforsikringer.

En ekspert i forsikring med mange år i branchen, der ønsker at være anonym, siger, at disse forsikringer, som er blevet solgt af flere af de store forsikringsselskaber i branchen, er præget af flere markante skriftlige løfter.

Forsikringstagerne er typisk blevet tilbudt fin dækning ved tegningen. Det afspejles også i en høj pris på forsikringen. Men sagen med BGB viser, at virkeligheden måske nu har indhentet de solgte løfter.

OUH er langt fra et solidt byggeprojekt, og der kan komme flere forsikringskrav. I november 2024 indgik Region Syddanmark en ny aftale om tid og økonomi med OHPT. I den forbindelse besluttede regionsrådet i Region Syddanmark at ansøge Indenrigs- og Sundhedsministeriet om et lån på 985 mio. kroner til dækning af udgifter i forbindelse med den nye aftale.

Det skulle vise sig ikke at være tilstrækkeligt. I december 2025 blev ansøgningsbeløbet hævet, så den nye samlede låneanmodning nu lyder på 1,5 mia. kr. Senest har OUH varslet dagbøder til OHPT, hvis der kommer yderligere forsinkelser – op til knap en mio. om dagen.

Lars Abild

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Chief Financial & Operating Officer (COO/CFO) for Centre for Ancient Environmental Genomics
Region Hovedstaden
Udløber snart
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Udløber snart
Økonomikonsulent med indsigt i socialområdet
Økonomikonsulent
Region Hovedstaden
Økonomichef til Danmarks førende online havecenter
Økonomichef
Region Midtjylland

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank