Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Lang rente: Den tiårige rente ned i 0,90 procent

Økonomisk ugebrev

mandag 24. november 2014 kl. 10:15

Der er udsigt til, at den danske tiårige statsrente over de næste tre måneder skal et lille nøk nedad til 0,90 procent og forbliver der et stykke tid. Det forudser Danske Bank i sin nye renteprognose. Det vil samtidig betyde en lille indsnævring af rentespændet mellem Danmark og Tyskland, og til gengæld en yderligere udvidelse af rentespændet mellem Europa og USA. Medvirkende til forventningen er, at der stadig er udsigt til, at centralbankerne pumper likviditet ud. Det gælder den japanske centralbank, der har annonceret nye, store opkøb, og det gælder også ECB. Det bliver i analysen tillagt større vægt end det fænomen, at den amerikanske centralbank nu har afsluttet sine opkøb.

Situationen er da også, at selvom Fed har stoppet de enorme opkøb, er der ingen tegn på, at de begynder at sælge tilbage til markedet, og derfor er den enorme likviditet, der allerede er pumpet ud, jo stadig ude. Danske Bank peger i prognosen på den globale tendens til opbremsning i økonomierne og de markante olieprisfald som årsager til fortsat meget lave renter. På et års sigt forventer Danske Bank, at den danske tiårige rente vil ligge omkring 15 basispoint højere end det aktuelle niveau. Men inden vi når dertil, skal den altså først falde med yderligere 15 basispoint. På et års sigt venter banken, at rentespændet til USA skal udvides til 190 basispoint.

Teknisk analyse på statsrenter
Renten nåede den 14. november et nyt lavpunkt i 1,016 procent, som vi skal tilbage til december 2012 for at finde lavere. Det er interessant af to årsager: For det første ligger denne bund meget tæt på den forrige bund i 1,023 procent fra midten af oktober. Det indikerer, at styrken i faldet er stærkt aftagende, og dermed kan vi nu have nået afslutningen på det fald, som startede for et år siden. For det andet blev bunden i 2012 afløst af en kraftig rentestigning, som sendte renten op forbi 1,800 procent i løbet af de følgende tre måneder. Det åbner nogle interessante perspektiver for renteudviklingen hen over årsskiftet.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank