Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Henrik Heideby forlader PFA før tid – allerede på fredag

Morten W. Langer

onsdag 17. december 2014 kl. 22:37

Efter planen skulle PFAs koncernchef gennem 13 år, Henrik Heideby, have forladt PFA den 31. december. Men efter et bestyrelsesmøde onsdag er det besluttet, at Heideby allerede stopper fredag den 19. december. Mandag den 22. tiltræder en ny konatitueret adm. direktør, jvf denne pressemeddelelse fra PFA. Heideby har altså to dage til at rydde sit skrivebord, blandt andet efter en revisionsundersøgelse indirekte kritiserer Heidebys håndtering af to sager, hvor hans sønner har været involveret forretningsmæssig med PFA. Læs også pressemeddelelsen herom nedenfor.

 

PFA er i færd med at ansætte en ny koncernchef. Offentliggørelsen heraf vil ske efter det næste bestyrelsesmøde i februar 2015.
PFA’s bestyrelse har i dag konstitueret koncerndirektør Jon Johnsen som ny midlertidig koncernchef gældende fra mandag den 22. december. Det betyder samtidig, at Henrik Heideby, der har stået i spidsen for PFA de seneste 13 år, formelt træder tilbage på samme tidspunkt. I den forbindelse roser PFA’s bestyrelsesformand Svend Askær Henrik Heideby for at have leveret en formidabel indsats for PFA gennem de seneste 13 år.”Da Henrik Heideby kom til PFA i 2001, var PFA i alvorlige økonomiske problemer. Henrik Heideby har formået med kløgt, kompetence og et meget stort engagement at stå i spidsen for den turnaround, der i dag har gjort PFA til Danmarks førende pensionsselskab. PFA har år efter år leveret et afkast i top til glæde for selskabets kunder samtidig med, at selskabet har formået at øge sin kapitalstyrke. PFA har på den baggrund rigtigt meget at sige Henrik Heideby tak for. Han har virkelig gjort en forskel,” siger Svend Askær.
I forlængelse af den medieomtale, der har været af PFA’s samhandel med virksomheder, hvortil PFA’s koncernchef Henrik Heideby har – eller har haft familiære relationer, har formandskabet for bestyrelsen i PFA anmodet PFA’s eksterne revisor, Deloitte, om at gennemføre en undersøgelse af forholdene omkring PFA’s samhandel med Umwelt A/S og PFA’s investering i ejendomsfonden Resolution Real Estate Fund IV.
PFA’s bestyrelse er i dag blevet orienteret om resultaterne af denne undersøgelse.Deloitte har – med inddragelse af juridisk ekspertise – vurderet, at Henrik Heideby på det foreliggende grundlag ikke har overtrådt habilitetsbestemmelser i lovgivningen. Det er samtidig vurderingen fra Deloitte, at det ville have været hensigtsmæssigt om Henrik Heideby i den løbende samhandel med Umwelt og i forbindelse med investeringen i ejendomsfonden mere aktivt havde søgt at afklare og beskytte sin habilitet. Bestyrelsen har taget den samlede redegørelse til efterretning. Bestyrelsen vil tage initiativ til en præcisering af de interne retningslinjer og implementeringen heraf.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Dansk Sygeplejeråd søger regnskabskonsulent med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z
Region Hovedstaden
Kontorchef til Center for Økonomi og Koncern i Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement
Region Hovedstaden
Dansk Erhverv søger skattepolitisk fagchef
Regiopn Hovedstaden
Strategisk Finans Partner i Forca
Region Hovedstaden
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Finance Manager
Region Syddanmark
Financial Controller
Region Nordjylland
Rigspolitiet søger en administrationschef til Bornholms Politi
Bornholms Regionskommune
Har du økonomisk og analytisk forståelse samt interesse for ledelsesbetjening? Vi søger to økonomikonsulenter til Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Region Hovedstade
Talstærk analytiker til analysekontor
Region Hovedstaden
Chef for Digitalisering og Økonomi
Region Sjælland
To medarbejdere til økonomistyring i Budgetenheden, Koncern Økonomi
Region Sjælland
Brænder du for klagesagsbehandling, har vi jobbet for dig
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank