Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Handelsbanken: BNP vækst i år på 0,5 % – i bedste fald

Morten W. Langer

tirsdag 02. september 2014 kl. 10:18

Regeringens seneste BNP prognose  for i år på 1,4 % synes at være rent drømmeri. Handelsbanken har netop udsendt en ny prognose, som ligger på godt en tredjedel af regeringen skøn. 

“Desværre var fremgangen i BNP i 1. kvartal i vid udstrækning drevet af midlertidige faktorer, hvilket vi fik bekræftet i de foreløbige BNP-tal for 2. kvartal. Her viste væksten sig direkte negativ med et fald i BNP på 0,3% k/k. Svaghederne i økonomien i 2. kvartal var bredt funderet med fortsat stagnation i privatforbruget samt fald i eksporten og investeringerne. Herudover har vi på det seneste fået yderligere tegn på, at den økonomiske aktivitet er bremset op. Især fremstillingssektoren er kommet i modvind, men overordnet peger erhvervstilliden på, at opsvinget allerede har toppet i denne omgang. På baggrund af de svage BNP-tal for 2. kvartal samt en nedjustering af væksten i årets første måneder, har vi set os nødsaget til at sænke vores skøn for BNP-væksten i år. Vi venter nu, at økonomien kun vil vokse med 0,5% i 2014, mod en tidligere forventning om en fremgang på 0,75%. Endvidere har vi ikke set grund til at ændre ved vores skøn om, at BNP-væksten vil holde sig under 1% i de kommende år. For indeværende ser vi snarere stigende risici på nedsiden for vores i forvejen ellers relativt afdæmpede udsigter for den økonomiske vækst,” skriver Handelsbanken

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank