Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Rasmussen i mummespil om Nykredits fremtid

Økonomisk ugebrev

onsdag 17. september 2014 kl. 14:02

Rasmussen i mummespil om Nykredits fremtid

Nykredits koncernchef Michael Rasmussen her efter et år på posten nu løftet en minimal flig omkring den fremtidige strategi for en af landets største finanskoncerner, der oven i købet er medlemsejet. Realiteten er dog, at medlemmerne stadig må stå på sidelinjen måbende, efter Nykredit under og efter finanskrisen har set skeletterne vælte ud af skabet. Første udmelding om den nye retning kom fra Nykredits nye koncernchef i december sidste år, hvor der blev varslet fyring af op til 300 medarbejdere og besparelser på 10 procent. Det blev oplyst, at den rigtige strategiplan kom i løbet af foråret, men at elementerne var, at Nykredit 2015-plan skal styrke kundefokus, øge indtjeningen, effektivisere koncernen og udvikle Totalkredit-samarbejdet.

Foråret bragte ikke nogen strategiplan for dagens lys. Men i slutningen af juli kom første store afsløring, nemlig navnet på strategiplanen: ”Winning The Double”. Meldingen lød her, at den rigtige strategiplan ville blive fremlagt lige efter sommerferien, men at nogle delelementer var, at banken skulle doble markedsandele fra tre til seks procent, og at man ville gå efter bankkunder hos Danske Bank, Nordea og Jyske Bank. Som brancheiagttager fra sidelinjen sidder man undrende tilbage og mangler stadig svar på følgende spørgsmål: Hvornår kan ejerne i Nykredit forvente, at de får information om, hvor Nykredit er på vej hen finansielt, strategisk og oprydningsmæssigt?

 

Abonnenter kan læse hele artiklen i Økonomisk Ugebrev Finans nr. 28. Er du ikke abonnent, kan du prøve 3 uger gratis uden at binde dig her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank