Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Danske høreapparatfirmaer taber terræn

Økonomisk ugebrev

onsdag 15. oktober 2014 kl. 8:56

Professionelle investorer har på kort tid afgørende ændret syn på verdens førende producenter af høreapparater, hvor der som bekendt er tre danske aktører: I løbet af de seneste måneder er schweiziske Sonova blevet mere værd end den samlede danske høreapparatindustri. Sonova havde fredag en markedsværdi på over 60 mia. kr., mens de to børsnoterede danske producenter William Demant og GN Store Nord (som også producerer andet end høreapparater) havde en samlet værdi på godt 46 mia. kr.

Hvis man hertil lægger værdien af den ikke-noterede krise- og underskudsramte danske producent Widex – måske 8 mia. kr. – og værdien af komponentproducenten Sonion, der nu er overtaget af Novo – op til 4 mia. kr. – kommer man til en værdi af den berømmede danske høreapparatklynge på 58 mia. kr.

Med andre ord er der vendt op og ned på de økonomiske magtforhold i en branche, der i årtier har været domineret af danske producenter. For godt tre år siden, i juli 2011, var alene William Demant Holding mere værd end Sonova. Det er da også især William Demant Holding, der blandt andet producerer Oticon-apparater, som har trukket værdien af den danske industri nedad.

Den mindre børsnoterede producent GN Store Nord (der dels ejer høreapparatproducenten GN Resound og dels headsetproducenten GN Netcom) har klaret sig væsentligt bedre.

 

Abonnenter kan læse hele artiklen i Økonomisk Ugebrev Formue / AktieUgebrevet nr. 34. Er du ikke abonnent, kan du prøve 3 uger gratis her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank