Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

ØU står 100 % ved artikel om oppustet balance i PFA

Morten W. Langer

mandag 27. oktober 2014 kl. 15:24

Økonomisk Ugebrev står 100 % ved artikel om oppustet balance i PFA Pension

Som det vil fremgå af mail korrespondance mellem PFA Pension og Økonomisk Ugebrev op til artiklen om oppustet balance i PFA, som vil blive bragt i næste udgave af Økonomisk Ugebrev, har PFA haft meget travlt med at forsøge at stoppe søndagens artikel under researchen. Økonomisk Ugebrev undrer sig i forlængelse heraf over, at forsikringsmægler direktør Søren Andersen fra Willis i dag ser behov for at udsende en pressemeddelelse om artiklen, som reelt ikke ændrer på noget som helst.

Vi bemærker, at Søren Andersen efterfølgende overfor Økonomisk Ugebrev har bekræftet sit citat i artiklen, hvor han netop bekræfter, at anvendelsen af repo forretninger er med til at øge balancen, ud over hvad almindelig kundetilgang afspejler. I pressemeddelelsen nævnes det da heller ikke, at han føler sig fejlciteret.

Vi bemærker også, at Søren Andersen skriver i pressemeddelelsen, at ”Citatet er taget ud af en sammenhæng, og er ikke et udtryk for Willis’ holdning til pensionsselskabernes brug af repo-forretninger, som er almindeligt anvendt blandt de danske pensionsselskaber.” Det skal præciseres, at Økonomisk Ugebrev ikke har skrevet, at det er unormalt generelt at anvende repo forretninger, blot ikke i den anvendte form.

I pressemeddelelsen fra Willis oplyses det også, at ” Jeg er naturligvis overbevist om, at de danske pensionsselskaber (herunder PFA) lever op til Finanstilsynets regnskabsregler, og Økonomisk Ugebrevs antydninger af, at der har fundet urent trav sted, må stå for Ugebrevets egen regning. ” Faktum er, at Økonomisk Ugebrev ikke skriver eller antyder, at der er sket ulovligheder. Og vi finder det dybt problematisk, at Økonomisk Ugebrevs troværdighed på denne måde forsøges beklikket.

Økonomisk Ugebrev står 100 procent ved artiklen, hvor der hverken er påvist fejl eller fejlcitater. Det skal endvidere påpeges, at artiklen alene afspejler eksperters vurderinger og ikke Økonomisk Ugebrevs egen holdning.

 

 

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank