Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Formue

Vinderaktier 2015 – Basisporteføljen

Økonomisk ugebrev

tirsdag 06. januar 2015 kl. 9:12

2014 blev et rigtig godt år for Basisporteføljen, som kom ud af året med et afkast på 22,4 %. Til sammenligning blev afkastet i Copenhagen Benchmark på 16,0 %. Selvom det ofte er fristende at fokusere på de kortsigtede resultater, er det dog vores opfattelse, at man som aktionær begår en fejl ved at lægge for meget vægt på afkastet indenfor det seneste år.

Med mindre man kun har tænkt sig at være i aktiemarkedet i en meget kort periode, vil man som aktionær være nødt til at kunne håndtere både op og nedturer, hvis investeringsøkonomien skal være tilfredsstillende på længere sigt. Det nytter jo ikke noget, at man kan klare sig bedre end markedet i højkonjunkturer, hvis man sætter det hele over styr igen, når konjunkturerne vender. Og det gør de. Teoretisk set er det optimale at man som investor hele tiden ændrer sin investeringsstrategi, så den passer til markedet. Men det forudsætter at man som investor hele tiden ved hvilken retning aktiemarkedet er på vej, og den viden er der ingen som har. I praksis vil et forsøg på hele tiden at ændre sin aktiestrategi til det optimale derfor være dømt til fiasko.

I Basisporteføljen har vi i stedet valgt en forsigtig aktiestrategi, som vi anvender konsekvent. Uanset om aktierne drøner opad i en højkonjunktur, eller om de kollapser under en finanskrise. Strategien går kort fortalt ud på, at vi kun beskæftiger os med fundamentalt sunde selskaber, som vi køber og sælger efter tekniske signaler. At vi måske selv mener en aktie er undervurderet er ikke tilstrækkeligt til at begrunde en plads i Basisporteføljen, da vores subjektive mening ikke ændrer kurserne.

Samtidig begrænser vi konsekvenserne af de uundgåelige fejltagelser ved kun at sætte 10 % af kapitalen i en enkelt aktie. Det hænger sammen med en anden meget væsentlig del af strategien. Nemlig at beskytte kapitalen. Det er vores opfattelse, at en helt afgørende forudsætning for en sund langsigtet aktieøkonomi er, at man begrænser tabet i de dårlige år. Det er langt vigtigere at man undgår store tab, end at man holder trit med markedet under højkonjunkturer, og det er derfor en uventet bonus, at Basisporteføljen i et godt aktieår alligevel har slået markedet. Den beskrevne strategi har de seneste 11 år givet et afkast på 524 %, hvilket skal ses i forhold til en stigning på ”kun” 358 % i Copenhagen Benchmark.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Relaterede nyheder

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Mere fra ØU Formue

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank