Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Samfundsansvar

Kulmarkedets nedtur fortsætter

Joachim Kattrup

onsdag 13. marts 2019 kl. 11:42

De europæiske kulpriser fortsætter med at falde. Kul oplever stigende konkurrence fra gas, og det svækker den allerede lave efterspørgsel yderligere, skriver Dansk Energi i ugefokus uge 11.

Én uge med stigende elpriser i Norden var, hvad det kunne blive til, før markedet begyndte at falde igen. I sidste uge oplevede især den lange ende af kurven prisfald, der både kan tilskrives faldende kul- og gaspriser og en forbedret hydrobalance. Også de nærmeste kontrakter på terminsmarkedet faldt, da vejrudsigterne virker enige om, at det milde vejr vender tilbage sidst i denne uge. Q2-19-kontrakten endte ugen med et fald på 0,95 EUR/ MWh og koster nu 40,15 EUR/MWh. YR-20-kontrakten er faldet 2,94 EUR/ MWh og ligger nu på 35,46 EUR/MWh.

De europæiske kulmarkeder er fortsat under massivt pres. Mandag handler API 2-årskontrakten for 2020 til en pris på 76 dollars per ton, hvilket er den laveste pris i næsten et år for denne specifikke kontrakt. I forhold til elproduktion oplever kulmarkedet i øjeblikket høj konkurrence fra gas, da dette marked oplever lave priser og stigende udbud. De europæiske gaslagre er fyldt godt op sammenlignet med normalt, og de lave gaspriser har ført til et skifte fra kul til gas, hvad angår elproduktion. Profitmargenen på kul til elproduktion er samtidig faldet.

https://www.energidanmark.dk/media/3893/fokus_11-2019.pdf?utm_source=Energi+Danmark+Nyhedsbrev&utm_campaign=232329d8cd-Fokus_8_2019_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_d9716624aa-232329d8cd-191562235&ct=t(Fokus_7_2019_COPY_01)

 

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Samfundsansvar

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank