Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Brev fra Chefredaktøren – Europa står foran næste store gældskrise

Morten W. Langer

mandag 08. september 2025 kl. 11:15

Morten W. Langer - Chefredaktør
Kære læser

For 13 år siden åbnede Mario Draghi som daværende chef for Den Europæiske Centralbank (ECB) likviditetssluserne for at redde euroen. Men de grundlæggende strukturelle problemer er aldrig blevet løst – og nu står vi foran næste kapitel i den lappede gældskrise.

Vi ser i disse måneder et bekymrende mønster: Langsigtede statsobligationer presses ned i kurs, selv i lande som USA, Japan, Storbritannien og Frankrig. Det sender renterne op og fordyrer refinansieringen i i forvejen højt forgældede stater. Den lange ende af rentekurven er blevet det svage led i det globale finansielle system. Banker, pensionskasser og forsikringsselskaber har allerede lidt store tab, og Europa er igen i frontlinjen for en gældskrise.

Frankrigs politiske kaos, voksende budgetunderskud og udsigten til generalstrejke kan meget vel blive startskuddet til en ny eurokrise. Landet fremstår i stigende grad som ustyrligt – og det politiske system er ude af stand til at bremse gældsspiralen. Storbritannien har vist samme svaghedstegn, og selv Tyskland risikerer at trække hele EU ned med et gigantisk gældsprogram, der underminerer landets kreditværdighed.

Som sidste gang vil ECB sikkert blive tvunget til at tage hele sit nødapparat i brug: LTRO’er, TLTRO’er, likviditetsstøtte, opkøbsprogrammer og det nye TPI-instrument. Men logikken halter: De såkaldt “sikre aktiver”, der bruges som sikkerhed, er netop dem, der har mistet investorernes tillid. Systemet bygger på stadig mere gearet fiat-kredit uden reel dækning – og ligner i stigende grad en Ponzi-konstruktion.

Centralbank som politisk redningskrans

ECB er blevet en slags likviditetsafdeling for EU’s politiske centrum. Når obligationsmarkedet går i panik, manipuleres renterne ned, og markederne beroliges med nye opkøbsprogrammer. Reelt er det ikke markedet, der styrer – men en politisk bestemt centralbank, der fjerner enhver naturlig disciplinerende markedskraft.

Det overordnede mål synes at være at samle alle nationale gældsforpligtelser under EU-Kommissionens paraply med ECB som finansieringsmaskine. Det trækker Europa mod en form for centraliseret socialisme, hvor stater og institutioner ikke længere presses til reformer, men blot får udskudt krisen gennem midlertidige likviditetsindsprøjtninger.

Konklusionen er klar: Europa står foran en ny gældskrise. Denne gang er spørgsmålet, om ECB’s redskabskasse kan holde sammen på systemet – eller blot købe os lidt mere tid.

God læselyst

Morten W. Langer

Chefredaktør

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank