Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Faldende ejerboligpriser også for lejligheder

Morten W. Langer

tirsdag 13. februar 2018 kl. 11:14

DK Konjunktur: Udviklingen i dansk økonomi er fortsat præget af afmålt optimisme, hvor industriens produktion knap nok udvikler sig positivt, og hvor ejerboligpriserne nu helt klart er toppet, viser seneste tal fra Danmarks Statistik. Al snak fra Nationalbanken og regeringen om et solidt økonomisk opsving i dansk økonomi bør nu forstumme.

Det går fortsat godt i dansk økonomi, men det går på ingen måde prangende. De nyeste data fra Danmarks Statistik viser nu en meget klar pristop for både ejerlejligheder og huse. En udvikling, Økonomisk Ugebrev tidligere har beskrevet med afsæt i data fra Home husprisindeks og RealkreditRådet/FinansDanmark.

I en ny opgørelse skriver Danmarks Statistik: ”Priserne på ejerlejligheder faldt på landsplan med 1,6 pct. fra oktober til november 2017. I samme periode faldt priserne på enfamiliehuse med 1,2 pct. I to ud af de seneste tre måneder er priserne på ejerlejligheder og enfamiliehuse faldet.” Faldet i ejerboligpriser, som angiveligt er stærkest i de store byer, skyldes flere forhold: For det første er priserne i Københavnsområdet og Århus kommet alt for højt op, og her ses nu markante prisfald, mens omegnskommunerne om de større byer fortsat oplever stabile eller stigende priser. For det andet er obligationsrenterne nu klart stigende, og det kan med en vis tidsforskydning ikke undgå at sætte sig negativt i boligpriserne, på grund af højere ydelser på nye obligationslån. For det tredje er danskerne forbrugertillid fortsat afdæmpet, selvom der på det seneste har vist sig visse positive tegn.

Selvom det naturligvis er med til at understøtte det positive billede af dansk økonomi, at beskæftigelsen af lønmodtagere fortsat stiger, mener vi, at fremgangen skal tolkes med forsigtighed.

Vi synes også, at det er bekymrende, at industriens omsætning udvikler sig meget afdæmpet, set i forhold til solid økonomisk vækst på det europæiske marked. Seneste opgørelse fra DS over udviklingen i industrien viser, at produktionen stiger langt mere end salget. I perioden oktober til december steg industriproduktionen med 2,8 procent, mens omsætningen kun steg 0,4 procent, altså en næsten flad udvikling.

DS månedlige opgørelse over erhvervstilliden i industri, service, detailhandel og byggeriet viser, at serviceerhverv og især byggeriet kan forvente ny fremgang, mens erhvervstilliden i industrien peger markant nedad. Også detailhandlen ser ud til at gå bedre tider i møde, hvilket understøttes af den seneste måling af danskernes forbrugertillid.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Vi søger to studentermedhjælpere til Dansk Sygeplejeråds Økonomiafdeling
Region Hovedstaden
Dansk Sygeplejeråd søger regnskabskonsulent med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z
Region Hovedstaden
Chef for Digitalisering og Økonomi
Region Sjælland
Kontorchef til Center for Økonomi og Koncern i Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement
Region Hovedstaden
Dansk Erhverv søger skattepolitisk fagchef
Regiopn Hovedstaden
Strategisk Finans Partner i Forca
Region Hovedstaden
Udløber snart
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Finance Manager
Region Syddanmark
Financial Controller
Region Nordjylland
Rigspolitiet søger en administrationschef til Bornholms Politi
Bornholms Regionskommune
Har du økonomisk og analytisk forståelse samt interesse for ledelsesbetjening? Vi søger to økonomikonsulenter til Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Region Hovedstade
Talstærk analytiker til analysekontor
Region Hovedstaden
To medarbejdere til økonomistyring i Budgetenheden, Koncern Økonomi
Region Sjælland
Brænder du for klagesagsbehandling, har vi jobbet for dig
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank