Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

FI – Tema: Bankkrise? – Danske bankaktier ligger fortsat underdrejet

Morten W. Langer

onsdag 05. april 2023 kl. 11:25

FI – Tema: Bankkrise? – Danske bankaktier ligger fortsat underdrejet

Bankkrise? Den ulmende bankkrise med udspring i USA og afsmitning på Europa og Danmark har sendt bankaktiekurserne et godt stykke ned. Men de danske og europæiske banker er sluppet langt mere nådigt end de amerikanske regionalbanker. 

For de større danske aktier er det tekniske billede, at de har afgivet det meste af de kursgevinster, som bankaktierne har hentet i år. Hovedparten af bankerne har set deres aktier stige markant i kølvandet på en forventning om stigende nettorenteindtægter i år som følge af centralbankernes renteforhøjelser. Samtidig har det uden tvivl løftet bankaktionærernes humør, at der stadig ikke er udsigt til en dyb recession i dansk økonomi, men snarere en moderat håndterbar afmatning. 

Som det fremgår af kursgrafikken, har de danske bankaktier bevæget sig fuldstændig parallelt med de europæiske banker i Stoxx Banks index. De amerikanske regionalbanker begyndte allerede at skride i oktober sidste år, så de kloge investorer har for længst set den potentielle bankkrise. 

For de enkelte danske banker er der dog mindre forskelle i kursudviklingen: Selvom der ikke er tale om store forskelle, er det alligevel bemærkelsesværdigt, at Jyske Bank-aktien er faldet 4 procentpoint mere end Sydbank.    

Danske Bank har klaret sig nådigt gennem den ulmende bankkrise, og aktien er sendt tilbage til niveauet lige før årsskiftet med et kursfald på 14 pct. den seneste måned. Sydbank-aktien er i denne periode faldet 14 pct. Men analytikerne fortsætter med at opjustere deres forventninger til 2023-overskud, især i Sydbank og Jyske Bank.   

Ligesom de andre danske bankaktier sejler Danske Bank-aktien rundt lige under det vigtige 100 dages glidende gennemsnit, hvor et brud op kan angive starten på en ny fremgangsperiode for bankaktierne. 

Højere priser på AT1-kapital vil kun i begrænset omfang ramme danske banker (se særskilt artikel om AT1-kapitalen), og det underliggende indtjeningsbillede for de danske banker synes ikke at være ændret af bankkrise-tendenserne.  

Morten W. Langer

Danske Bankaktier 01

Danske Bankaktier 02

Danske Bankaktier 03

Danske Bankaktier 04

Danske Bankaktier 05

Danske Bankaktier 06

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank