Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

For hurtig og for stor rentestigning

Linda

søndag 08. januar 2017 kl. 22:46

Meget tyder på at vi i øjeblikket er i gang med en reaktion oven på den markante rentestigning efter det amerikanske præsidentvalg.

Det kan give en periode med faldende renter, men herefter bliver holdningerne blandt finanshusene delte.

Både Jyske Bank og Handelsbanken forventer en periode med faldende renter. Jyske Bank peger i deres årsprognose for 2017 på, at de rentestigninger vi så var alt for hurtige og voldsomme.

De tiårige amerikanske statsrenter steg til over 2,5 procent og er nu faldet lidt tilbage til 2,36 procent. Men Jyske Bank forventer at faldet vil fortsætte til en rente ned mod 2,0 procent. Kommer det til at holde stik vil mere end halvdelen af den tidligere rentestigning blive rullet tilbage. Også Handelsbanken ser tendens til faldende renter fortsætte, men dog knap så voldsomt. Handelsbanken forventer, at den tiårige amerikanske rente vil falde til 2,20 procent her i første kvartal og videre til 2,10 procent i andet kvartal. Til gengæld forventer Handelsbanken, at både tyske og danske renter vil bunde ud i første og andet kvartal, hvorefter de vil være stigende i den resterende del af året, men så lidt at året ender under det aktuelle niveau. Her vurderer Jyske Bank, at der efter en markant modreaktion med faldende renter vil blive tale om stigende renter i den resterende del af året – også i Europa. Det forudsætter dog, at der fra ECB senere i år kommer signaler om neddrosling af stimulanserne. Hvis ECB kommer på banen med disse signaler forventer Jyske bank, at de tyske statsrenter kan stige til 1,0 procent mod slutningen af året. Til sammenligning forventer Handelsbanken tyske statsrenter på 0,20 procent i slutningen af i år og dermed en anelse under det aktuelle niveau.

Statsrenter
Efter et fald ned til 0,28 procent steg renten op til bunden af den stigende kanal, som den faldt ned gennem i slutningen af december. Denne kanal har p.t. bund i 0,395 procent og loft i 0,549 procent. I første omgang ser det dog ud til, at forsøget på at komme tilbage mislykkes, og i så fald kan vi forvente et nyt rentefald ned mod intervallet 0,20-0,25 procent.

læs hele udgivelsen her

Ejlif Thomasen

 

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden
Udløber snart
Økonom eller generalist med talforståelse og skarp pen til Person- og Ejendomsbeskatning i Skatteministeriet
Region Hovedstaden
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank