På ganske kort tid har den norske krone tabt omkring 4 procent af sin værdi. Det er sket i takt med de seneste par ugers betydelige olieprisfald på omkring 10 procent.
Samtidig viste de seneste inflationstal et tilbagefald. ”Herudover trækker det i samme retning, at den norske centralbank har været ude og signalere, at den gerne ser en svag NOK,” siger cheføkonom Jacob Graven fra Sydbank. Samlet har det ført til, at der i markedet nu er kommet forventninger om, at den norske centralbank måske kan finde på at sænke renten, og det har skubbet ekstra nedad på kronekursen. ”Vi tror ikke på, at der kommer en rentenedsættelse, og der, hvor vi er i den økonomiske udvikling, med en ganske lav norsk arbejdsløshed, tror vi, at den norske centralbank vil komme med første renteforhøjelse tidligere end ECB,” siger Jacob Graven.
”Derfor tror vi, at NOK igen vil rette sig op mod omkring 0,85 NOK/DKK ved årets udgang,” siger Jacob Graven. Det skal ses i forhold til et aktuelt niveau omkring 0,81 NOK/DKK. Jacob Graven understreger dog, at det forudsætter, at olieprisen holder sig nogenlunde på nuværende niveau.
EUR/USD igen i det store sidelæns interval EUR/USD har taget et skridt opad siden sidste uge, men på kort sigt ligger EUR/USD stadig inden for rammerne af en faldende kanal med loft i 1,096 EUR/USD og bund i 1,063 EUR/USD. Dermed er der grundlag for en yderligere stigning, uden at det ændrer på det kortsigtede billede af et faldende EUR/USD-forhold.
Ejlif Thomasen
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her










