Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Finanstilsynet presser Danica til at tage tab på tre mia. kr.

Carsten Vitoft

mandag 09. februar 2026 kl. 15:25

Mads Kaagaard – adm. direktør, Danica
Mads Kaagaard – adm. direktør, Danica

Landets to største kommercielle pensionsselskaber fremlagde sidst på ugen årsrapporter, der vidner om voldsom vækst i pensionsindbetalingerne. Men de nye tal viser også, at væksten kan være på vej mod sin ende. Værst ser det ud i Danica, der har fået vendt hele sin opfattelse af SUL-hensættelser på hovedet efter besøg af Finanstilsynet, mens PFA’s nye vækstforventninger viser, at gassen også her kan være ved at gå af ballonen. Fagredaktør Carsten Vitoft har nærlæst de aktuelle regnskaber.

Indbetalingerne i Danica har for første gang nogensinde rundet 50 mia. kr., og det svarede sidste år til, at væksten steg 22 pct. Det fremgår af de første sider af den nye årsrapport offentliggjort i torsdags.

Men så var det også slut med de gode nyheder: Fordi væksten har været særdeles dyr – og meget, meget dyrere end ventet i Danske Banks datterselskab.

Længere inde i årsrapporten i noterne fremgår det, at Danica har haft et meget ubehageligt besøg af Finanstilsynet sidste år. Oversat til et almindeligt dansk har Danica i årevis solgt SUL-forsikringerne for billigt – og hensat alt for lidt til fremtidige tab.

Det koster nu godt tre mia. kr. i korrektioner af egenkapitalen fordelt over de seneste tre år. Af årsrapportens note 1 fremgår det under overskriften: Korrektion til tidligere år til forsikringsmæssige hensættelser:

”I forlængelse af Finanstilsynets funktionsinspektion af syge- og ulykkesforsikringer identificerede Danica væsentlige fejlfortolkninger af data anvendt i forbindelse med opgørelse af de forsikringsmæssige hensættelser for syge- og ulykkesforsikringer for 2024 og tidligere år. Fejlfortolkningerne har væsentligt påvirket de forsikringsmæssige hensættelser og ændringer heri indregnet i henholdsvis resultatopgørelsen og balancen i 2024 og tidligere år,” lyder konklusionen.

Sidste år tabte Danica igen 866 mio. kr. på syge- og ulykkesforsikringerne, og det sker samtidig med, at de fleste andre pensionsselskaber – herunder ærkerivalerne fra PFA – ser ud til igen at have fået balance i SUL-regnskabet.

Oven i det skal så nu lægges korrektioner fra tidligere år, hvor man ikke har hensat nok til fremtidige SUL-tab. Tallene er ikke let læselige, men hvis man stykker de forskellige år sammen, ser det ud til, at Danica har korrigeret 1.510 mio. kr. ekstra for 2024 og 480 mio. kr. for 2023. Altså forsvinder godt to mia. kr. mere fra egenkapitalen fra tidligere år. Lige under tre mia. kr. i alt. Effekten er så voldsom, at egenkapitalforrentningen for 2023 er skruet ned fra 6,3 til 3,9 pct.

De største under pres

Så nu skal prisen skrues i vejret, og hvis man dertil lægger, at Danica har haft et af de værste år i nyere tid på afkastet til kunderne, ser det svært ud i 2026. Ikke bare at holde væksten – men også kunderne.

Det ligner jo en lækkerbisken for PFA, der også fremlagde et kanonregnskab fredag med en vækst på 28 pct. Præmieindbetalingerne lød på næsten 70 mia. kr. Og på SUL-området var der et overskud på 378 mio. kr. – en fremgang på en halv mia. kr. fra året før, som altså vidner om en forretning i balance – modsat konkurrenten Danica.

Men den fine årsrapport fra PFA synes heller ikke optimistisk omkring fremtiden. Den nye vækststrategi, der blev fremlagt en uge før årsrapporten for en lukket kreds af journalister – eksklusive ugebrevet – står i skarp kontrast til den glimrende årsrapport.

Her blev vækststrategien af alle inviterede medier fremlagt som, at PFA ”skruer op for konkurrencen” og en ”ny og aggressiv vækststrategi”.

PFA vil vokse fra 750 mia. kr. til 1.100 mia. kr. over de næste fem år. Det svarer til en flot årlig vækst på otte pct. Men fjerner man det automatisk skønnede bidrag fra afkast på finansielle investeringer, så er ambitionen blot at vokse mindre end fire pct. årligt.

Det er ikke voldsomt meget for et PFA i topform, der de seneste tre år er vokset 9,8 pct. (2022), 11,2 pct. (2023) og 10,4 pct. (2024). Og fredag stod det så klart i den nye årsrapport, at kundemidlerne i PFA voksede 10 pct. til 746 mia. kr.

Det skal ses i forhold til de otte pct., der også indeholder investeringsafkast, og det vidner om, at det er blevet sværere for PFA at holde dampen i takt med, at de er vokset. Eller også går PFA med livrem og seler i den nye vækststrategi.

Danicas vækststrategi er fra 2024, og her vil man vokse ni pct. årligt over fire år i aktiver under forvaltning. Indtil ugens årsrapport gik det fint, men nu ser det pludselig mere end svært ud at indfri de forventninger.

Carsten Vitoft

Intro-pris i 3 måneder

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

199 kr./måned

Normalpris 349 kr./måned

199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Følg virksomhederne fra denne artikel
Skriv dig op her, og modtag en mail direkte i din indbakke, så snart vi skriver om virksomhederne, du følger.

Jobannoncer

Konsulent til Økonomi og Styring
Region Sjælland
Investeringsrådgiver til Hovedsædet – Private Banking
Region Midtjylland
Direktør for Økonomirådgivningen
Region Nordjylland
Vil du have økonomisk overblik, ansvar og samfundsmæssig impact uden at arbejde fuld tid?
Region Sjælland
Udløber snart
Underdirektør til Formue og Investeringer i Skattestyrelsen
Region Sjælland
Cheføkonom med flair for samfundsanalyser til fagforeningen DM
Region Hovedstanden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

Påskegave

Få to GRATIS analyser af Novo Nordisk & Zealand Pharma 

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag den seneste udgivelse af Finans – det førende magasin om den danske finanssektor.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank