Bankrobotter skal kende kunderne bedre, Finanstilsynet udsteder fem påbud: I en meddelelse fra Finanstilsynet oplyses det, at robotrådgiveren skal kunne afdække kundernes behov, viden og økonomi ordentligt.
Finanstilsynet har undersøgt, hvordan seks bankers egnethedstests sikrer, at investeringer passer til kunderne. Overordnet er testene udført tilfredsstillende. Men bankerne skal blive bedre til at kontrollere egnethedstests og -erklæringer, som er udført af investeringsrobotter.
Undersøgelsen fører til påbud til fem banker. ”Det er centralt element i egnethedstesten, at banken danner sig et klart billede af kundens finansielle situation. Her skal bankerne være grundige. Banken skal også sikre sig, at kundernes svar reelt afdækker deres ønsker og behov, så egnethedstesten rammer inden for skiven af ”kend din kunde”-princippet.”
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her




