Finanstilsynet finder potentiale for blockchain-valuta i testforløb. Nationalbanken har i denne uge anerkendt, at valuta baseret på blockchain kan have en fremtid, også i mere seriøse sammenhænge.
Finanstilsynet tænker i samme retning, fremgår det af en meddelelse: ”Finanstilsynet har sammen med ZTLment ApS (ZTLment) undersøgt anvendelsen af blockchain i en konkret forretningsmodel i Finanstilsynets regulatoriske sandkasse, FT Lab. ZTLments løsning kan anvendes til at gennemføre betalinger med elektroniske penge udstedt på blockchain. (…) Løsningen adskiller sig fra andre betalingstjenester, der anvender den traditionelle betalingsinfrastruktur, hvor aktører såsom en indløser, et pengeinstitut samt clearing- og afviklingssystemer indgår. Forløbet i FT Lab viser, at det er muligt at gennemføre hurtige og effektive betalinger med lave omkostninger på blockchain. Testforløbet viser også, at betalingstjenester baseret på blockchain har potentiale til at konkurrere med eksisterende betalingsløsninger, der anvender den traditionelle betalingsinfrastruktur. Finanstilsynet forventer, at vi fremadrettet vil se flere forskellige finansielle forretningsmodeller, der anvender blockchain.”
STK
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.