Finanstilsynet kommer med flere påbud til APC
I en tilsynsredegørelse hedder det: ”APC Forsikringsmæglere får tre påbud af Finanstilsynet. Mæglerselskabet har ikke oplyst private kunder tydeligt om prisen på rådgivning. Desuden har selskabet hverken nedskrevet kundernes behov eller rådgivet ordentligt.
Finanstilsynet har undersøgt APC Forsikringsmæglere, som tilbyder private kunder uafhængig rådgivning om individuelle pensionsopsparinger og fripolicer. Finanstilsynet blev kontaktet af en kunde, som påpegede flere forhold, der potentielt kunne være overtrædelser af lovgivningen.”
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her




