Forenet Kredit advarer mod alvorlige konsekvenser for virksomheder af nyt direktiv. Finanstilsynet forbereder et lovforslag, der skal implementere covered bonds-direktivet.
Dette siger bl.a., at erhvervsejendomme med begrænset alternativ anvendelse skal vurderes til markedsværdi, frem for, som nu, genanskaffelsesværdi.
Det vil være ”en stor trussel mod realkreditbelåning til produktionsdanmark,” advarer Forenet Kredit i en skrivelse til Folketingets erhvervsudvalg: ”Gennemføres ændringen, vil det ramme produktionsvirksomheders muligheder for realkreditfinansiering, hvoraf mange er beliggende i landdistrikter, og dermed reducere investeringerne i disse områder.
Det får betydning for store specialiserede produktionsvirksomheder som slagterier, mejerier, bryggerier, medicinalvirksomheder m.v., som ofte er store arbejdspladser i landdistrikter.
Ændringen får også betydning for skoler, som også i dag kan værdiansættes efter genanskaffelsesværdien.”
Af et tidligere svar fra erhvervsministeren fremgår, at direktivet ikke giver nogen mulighed for at anvende genanskaffelsesværdi.
STK
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her




