Ikke ét ord i regeringens økonomisk redegørelse om indikationer på vækstopbremsning i den vestlige verden. I Finansministeriets netop fremlagte økonomiske redegørelse hedder det:
”Også hos Danmarks vigtige samhandelspartnere er der generelt sket en hurtig bedring, og forventningerne til væksten i år og næste år er samlet set blevet opjusteret af de internationale organisationer. For en lille, åben økonomi som den danske er eksportudviklingen af stor betydning. Både de positive eksportudsigter og en forventning om en større kapacitetsudnyttelse vurderes at føre til et stigende investeringsomfang. Selvom beskæftigelsen allerede er rekordhøj, vil den kunne vokse yderligere.”
MWL
2 md. adgang for
2 x 49 kr.
Få straks adgang til denne artikel og derefter 2 måneder til alle artikler på ugebrev.dk
- Alle artikler på ugebrev.dk
- Om investering, finans, ledelse, samfundsansvar, life science og Bestyrelsesguiden.dk
- Daglige nyhedsmails med nyheder og analyser
Tilbuddet gælder til 31. juni 2026. Abonnement fortsætter til normalpris på 249 kr. efter bindingsperiode på to måneder. Opsig når du vil - til udgang af den anden måned. Tilbud gælder kun, hvis du ikke har haft abonnement på ØU udgivelser de seneste tre måneder
Allerede abonnent? Log ind her










