Konkurrencestyrelsen godkender Polaris’ delvise køb af Sinful: I godkendelsen hedder det bl.a., at ”Fusionen sker i henhold til en aktieoverdragelsesaftale, hvorved Polaris V erhverver en majoritet på 57,5 pct. af aktiekapitalen i Sinful ApS fra selskabets nuværende ejere.
Den resterende aktiekapital forbliver ejet af virksomhedens to ejerledere og ledelse. Polaris V erhverver dermed enekontrol over Sinful ApS (…) . Polaris V er en del af kapitalfonden Polaris Private Equity, som er ejet af institutionelle investorer og Sinful ApS er en e-handelsvirksomhed, der sælger sexlegetøj udelukkende via internettet.
Virksomheden sælger produkter inden for følgende fire kategorier: sexlegetøj, bedre sex, lingeri og fetish. Sinful ApS sælger produkter fra tredjemand og under egne mærker.”
MWL
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her











