Politisk aftale om revision skal styrke indsatsen mod fejl og svindel: Erhvervsministeriet skriver, at ”et bredt politisk flertal er netop blevet enige om en aftale om revision, der skal styrke indsatsen mod snyd og bidrage til, at færre virksomheder begår fejl i deres regnskaber og angivelser af skat og moms.
Det betyder bl.a., at flere virksomheder får krav om inddragelse af revisor i forbindelse med aflæggelse af årsregnskaber (…) derudover er aftalepartierne enige om at styrke kontrollen med bogføring mv., og dermed give mulighed for, at der kan sættes hurtigere og mere effektivt ind mod svindel, da undersøgelsen viser, at der er en særlig risiko forbundet med, at der kan gå op til 23 måneder efter stiftelsen af en virksomhed, før den skal indberette sit første årsregnskab.
På den måde sættes der tidligere og bredere ind for at mindske snyd og nedbringe antallet af fejl i virksomhedernes indberetninger.”
MWL
Intro-pris i 3 måneder
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Fuld adgang til ugebrev.dk
- Nyhedsmails med daglige opdateringer
- Ingen binding
199 kr./måned
Normalpris 349 kr./måned
199 kr./md. de første tre måneder,
herefter 349 kr./md.
Allerede abonnent? Log ind her




