Flere ejendomsselskaber ændrede i 2021 investeringsfokus over mod boligudlejning, og tendensen er fortsat i 2022. Det gælder også for to af de store aktører på det danske ejendomsmarked, nemlig ATP og AP Pension. Udsigten til en økonomisk afmatning har gjort kontorejendomme mindre populære.
Boligudlejningsejendomme er i høj grad populære blandt de store danske ejendomsinvestorer. Udviklingen har betydet, at flere kontor- og butiksejendomme de seneste år er solgt til udenlandske ejendomsinvestorer, mens de danske investorer altså selv enten køber eller bygger ejendomme til boligudlejning.
Den største spiller på markedet – ATP Ejendomme – har en klar målsætning om at øge andelen af boligudlejning i porteføljen. Deres ejendomsinvesteringer er delvis placeret i ATP Ejendomme med datterselskaber. I selve ATP ligger der en endnu større beholdning af ejendomme.
Samlet er der tale om en portefølje på 50,2 mia. kr., hvoraf de 18,8 mia. kr. ligger i ATP Ejendomme med datterselskaber. Kontorer udgør en andel på 45 pct. og er dermed den absolut tungeste ejendomstype, mens boligudlejning kun udgør 1,7 pct.
Men det skal altså nu ændres. I den seneste årsberetning hedder det bl.a.: ”En vigtig strategisk målsætning er at øge andelen af boligejendomme i porteføljen, og denne målsætning er ikke blevet mindre vigtig i 2022.”
Det oplyses, at væksten i boligejendomsandelen først og fremmest skal ske gennem egne byggerier. Arenahaven, der ligger på Hannemanns Allé i Ørestad, blev bygget i 2020, og her er alt udlejet. Næste store boligprojekter i pipelinen er Granskoven i Glostrup, der skal være klar i år, og Kanalgaarden i Ørestad, der skal være klar til næste år.
Konkret er der en pipeline af boligprojekter på omkring 42.500 kvm. Det skal ses i forhold til, at ATP samlet råder over byggeretter på 300.000 kvm. Dermed er der lagt op til, at boligandelen øges betydeligt de kommende år.
En del ejendomsinvestorer reducerer deres eksponering mod kontor, erhverv og detailhandel:
ATP har solgt Ørsteds domicil i Gentofte. Salget er i praksis gennemført i 2022, og der er tale om en handel til 2,5 mia. kr. ATP Ejendomme overtog ejendommen i 2013 i en sale and lease back-aftale, og den er nu solgt videre til et konsortium bestående af Pensam, AIP og Artha Kapitalforvaltning.
ATP Ejendomme har også solgt Magasin-ejendommene i de større byer. Ejendommene, som var ejet sammen med PensionDanmark, blev solgt for 4,4 mia. kr.
Også AP Ejendomme har en kraftig vækst i boligejendomme i porteføljen, der er på i alt 6,5 mia. kr. I 2021 stod selskabet sammen med Bankinvest for den største investering i boligejendomme i Danmark. Det var købet af Bostads ejendomsportefølje på 70 ejendomme inden for boligudlejning til en investering på 3,3 mia. kr. og et areal på 163.000 kvm. Ejendommene skal administreres af Thylander. Sælgeren var udenlandske Castlelake.
Omvendt solgte AP Pension andre boligudlejningsejendomme for 1,5 mia. kr. og kontorejendomme for 1,6 mia. kr.
I efteråret 2022 spurgte Cushman Wakefield RED investorerne, hvilken ejendomstype de forventede ville klare sig bedst de kommende seks måneder. Her svarede næsten halvdelen boligejendomme, mens omkring 28 pct. sagde logistik, ca. 16 pct. sagde kontor, og kun 2-3 pct. sagde retail.
Ejlif Thomasen
Vær et skridt foran
Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.
- Vi filtrerer støjen fra den daglige nyhedscyklus og analyserer de mest betydningsfulde tendenser.
- Du får dybdegående og faktatjekket journalistik om vigtige erhvervsbegivenheder lige nu.
- Adgang til alle artikler på ugebrev.dk.