Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Bødskov om bekymring om TDC salg: Det vil jeg ikke udtale mig om

Morten W. Langer

fredag 27. juni 2025 kl. 15:23

Morten Bødskov

Fra Folketinget.dk

Spørgsmål fra Erhvervsudvalget:

Er ministeren bekymret for beslutningen om at sælge TDC til udenlandsk ejerskab, og vil ministeren herpå invitere Folketingets partier til drøftelse
af sagen?

Erhvervsministerens svar:
Regeringen ønsker ikke at kommentere på konkrete ejerforhold i en privatejet, kommerciel virksomhed, der opererer på konkurrenceudsatte markeder.
Jeg kan dog oplyse, at Macquarie den 20. juni 2025 har meldt ud, at de har indsendt en ansøgning om tilladelse til den påtænkte investering i TDC
Group efter investeringsscreeningsloven. Fordi genstanden for investeringsscreeningsloven er national sikkerhed og offentlig orden, er det et område, som er kendetegnet ved, at der indgår klassificerede og fortrolige oplysninger i de konkrete sager. Jeg kan derfor ikke udtale mig nærmere om
den konkrete sag. Jeg kan herudover henvise til min besvarelse af ERU alm. del – samrådsspm. R-U den 26. juni 2025.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank