Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Ledelse

Brev fra chefredaktøren

Morten W. Langer

mandag 07. august 2023 kl. 11:40

Brev fra chefredaktøren

Kære læser

Efter en lang ferie er vi nu parate til at tage fat på efterårssæsonen. Faktisk har det kriblet lidt i vores fingre. For det har bestemt ikke været en kedelig sommer, når man ser på, hvad der sker i geopolitik, makroøkonomi og erhvervslivets omverdensvilkår.

I denne udgave starter vi så småt med at kigge på de danske selskabers Q2-regnskaber. Denne gang med fokus på DSV, som overraskede positivt, før konkurrenten NTG torsdag skuffede fælt.

Vi bringer også i denne udgave et kig ind til forventningerne til de danske selskabers Q2-regnskaber, som analytikerne ser det. Og det ser ikke alt for godt ud. Især fordi der ikke er store forventninger til healthcare og industri, som vægter tungt i C25, mens finans og tech glimter.

Vi graver også dybere i udsigterne for vindsektoren, og det ser bestemt heller ikke godt ud. Vi bemærker ligeledes, at det globale clean energy aktieindeks ligger på årets laveste, og der synes ikke at være nogen som helst optimisme her.

Dette efterår kan blive en større udfordring for virksomhederne, end man umiddelbart aner. Nu har de fleste eksperter opgivet deres forudsigelse om en kommende økonomisk recession. Men det er nok også lige dér, at risikoen er størst.

I hvert fald begynder en stribe indikatorer nu at pege klart nedad. Og de stigende renter er bestemt heller ikke noget, der bør give øget optimisme.

Ikke mindst nedgraderingen af den amerikanske kreditværdighed fra en AAA-rating til AA+ kan gå hen og blive en gamechanger på de finansielle markeder, som slet ikke er slået igennem på stemningen. Alene en markedspsykologi med øget fokus på ”gældskrise” i USA samt en ulmende gældskrise i Sydeuropa giver uhyggelige forudanelser. Nu skal vi ikke male fanden på væggen. Men de seneste målinger af erhvervstilliden i Europa og USA ser ikke alt for gode ud. Så de næste kvartaler kan blive særdeles udfordrende. Og det kommer til at stå øverst på redaktionens agenda i efteråret at holde skarpt øje med de, måske små, signaler, som kan være et forvarsel om noget værre forude. Og vi vil den næste måned også grave dybt i, hvad de danske børsselskaber skriver i deres Q2-regnskaber – om hvad de ser forude, og om de justerer deres strategier og risikovillighed. Velkommen tilbage fra sommerferie.

Morten W. Langer

Vær et skridt foran

Få unik indsigt i de vigtigste erhvervsbegivenheder og dybdegående analyser, så du som investor, rådgiver og topleder kan handle proaktivt og kapitalisere på ændringer.

399,-

pr. måned

Allerede abonnent? Log ind her

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

No data was found

Mere fra ØU Ledelse

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

*Tilbuddet gælder ikke, hvis man har været abonnent indenfor de seneste 6 måneder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Og modtag ØU’s rapport om Top 40 Ledelseskonsulenter gratis.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank