Fra Danske Bank:
Generelle tendenser på aktiemarkedet
Det danske C25-indeks havde en af årets stærkeste dage torsdag og steg 1,7 pct., hjulpet af faldende oliepriser og lavere markedsrenter efter rentemøder i USA og Storbritannien. Også i Europa var stemningen positiv, hvor Stoxx 600-indekset steg 0,9 pct. med industri- og forsyningsaktier blandt de stærkeste sektorer. I USA vendte markederne tilbage i grønt efter onsdagens renteskuffelse, og S&P 500-indekset steg 1,1 pct., mens Nasdaq-indekset avancerede 1,7 pct. og Dow Jones-indekset 0,6 pct.
Selskabsspecifikke nyheder – Danmark
Vaccineselskabet Bavarian Nordic steg, efter at selskabet udpegede Tarja Stenvall som ny administrerende direktør og præsident med tiltrædelse 15. oktober. Hun afløser Paul Chaplin, der tidligere på året meddelte sin afgang efter næsten 30 år i selskabet, heraf de seneste ti år som topchef. Tarja Stenvall kom senest fra en stilling som chef for Sanofis globale diabetes- og hjerte-kar-forretning og har desuden haft ledende roller hos AstraZeneca og Pfizer. Bestyrelsesformand Anne Louise Eberhard fremhævede hendes erfaring med at skalere globale life science-forretninger, mens den kommende topchef pegede på Bavarian Nordics stærke videnskabelige fundament, globale produktionsplatform og førende position inden for vacciner som centrale årsager til skiftet. Hun vurderede samtidig, at selskabet stod på et solidt fundament for næste vækstfase. Markedet reagerede positivt på den nye CEO og sendte aktien op med 3,0 pct. torsdag.
Øvrige nordiske markeder
Det svenske medicotekniske selskab Bonesupport steg, efter at SOLARIO-studiet blev publiceret i det anerkendte medicinske tidsskrift New England Journal of Medicine. Studiet omfattede 500 patienter og viste, at systemisk antibiotikabehandling ved knogle- og ledinfektioner kunne reduceres til højst syv dage uden at forringe behandlingsresultaterne, når lokal antibiotikabehandling blev anvendt. Behandlingssvigt efter 12 måneder var 11,1 pct. i korttidsgruppen mod 14,1 pct. i langtidsgruppen, mens bivirkninger relateret til antibiotika var markant lavere. Bonesupports produkter Cerament G og Cerament V blev anvendt hos henholdsvis 56 pct. og 29 pct. af patienterne. Aktien steg 1,0 pct. torsdag som resultat af publiceringen.
Øvrige udland
Den amerikanske producent af nødstrømsgeneratorer Generac Holdings steg kraftigt, efter at selskabet indgik en langsigtet aftale med Amazon om levering af backupgeneratorer til koncernens datacentre. De første leverancer ventes at udgøre omkring USD 2,4 mia. i 2027 og 2028. Som led i aftalen modtog Amazon tegningsretter til at købe op til 1,69 mio. Generac-aktier til USD 200,93 pr. aktie, svarende til en potentiel investering på USD 340 mio. Tegningsretterne repræsenterer knap 3 pct. af de udestående aktier og kan udnyttes frem til 2033. Aftalen understreger den voksende efterspørgsel efter strøm- og infrastrukturkapacitet som følge af den hurtige udbygning af AI-drevne datacentre. Generac Holdings aktien spring i vejret med 20,0 pct. torsdag efter nyheden om aftalen, mens Amazon steg 2,1 pct.
Hurtige nyheder er stadig i beta-fasen, og fejl kan derfor forekomme.




