Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Erhvervsdækning: Spil på danske spil

Økonomisk ugebrev

fredag 17. juni 2016 kl. 10:45

Dong-aktien steg som bekendt pænt under sin første dag på børsen, og der skal nok være en og anden, som ærgrer sig over ikke at have bestilt aktier ved børsintroduktionen. Men Dagbladet Børsen kunne fredag trøste dem med, at de måske får en chance mere inden længe: Danske Spil er et godt bud på det næste selskab, staten sælger gennem fondsbørsen. Og det vil basalt set være samme historie: Et selskab, som tjener godt, men som er helt afhængigt af statens velvilje. Kun de mest modige hænger på, når staten har bragt sin ejerandel så langt ned, at andre interesser vejer tungere end at opretholde lovgivning og støtteordninger, som understøtter selskabet. Sådan er det i Dong, og sådan vil det være i Danske Spil.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank