Annonce

Log ud Log ind
Log ud Log ind
Finans

Nykredits børsnotering ”ødelægges” af banken

Økonomisk ugebrev

onsdag 07. december 2016 kl. 10:50

Nykredit Bank udgør en langt større byrde for Nykredit koncernen end de oplysninger, der umiddelbart fremgår af balancen i bankens årsregnskab. Enorme forpligtelser uden for balancen er medvirkende til en risikobelastning alene for banken, der nu tegner sig for næsten en tredjedel af hele koncernens risiko. Analytiker sår tvivl om Nykredit overhovedet kan børsnoteres før banken er afhændet eller afviklet.

Tallene i regnskaberne for henholdsvis banken og koncernen viser, at banken har en risikoeksponering på 111 mia. kr. ud af 356 mia. kr. for hele koncernen.

På baggrund af de opsigtsvækkende tal for bankens risikobelastning, som altså trækker hele koncernen ned, vurderer analytikere og bankeksperter, at det var bedst for Foreningen Nykredit og medlemmerne simpelthen at skille sig af med banken. Der sås tvivl om, hvorvidt Nykredit ved en notering kan sælge nye aktier til investorerne, så længe banken indgår i købet.

Hidtil har koncernledelsen med Michael Rasmussen i spidsen forsøgt at kompensere problemerne i banken ved at vælte belastningen over på realkreditkunderne, selvom selve realkreditforretningen har ekstremt små udlånstab og markant stigende indtjening. Med andre ord: Realkreditkunderne betaler indtil videre for den skandaleramte Nykredit Bank via øgede bidrag på realkreditlånene. Ledelsens vedholdende forklaringer om at øgede kapitalkrav i realkreditten, som begrundelse for bidragsforhøjelserne, virker mere og mere utroværdige.


Hele artiklen blev udgivet i Økonomisk Ugebrev Finans nr. 40/2016.

  • Er du abonnent kan du tilgå udgivelsen og læse hele artiklen. (Hent adgangskode)
  • Er du ikke abonnent kan du prøve 3 uger gratis nedenfor, hvorefter du får adgang til hele udgivelsen.

Få dagens vigtigste
økonominyheder hver dag kl. 12

Bliv opdateret på aktiemarkedets bevægelser, skarpe indsigter
og nyeste tendenser fra Økonomisk Ugebrev – helt gratis.

Jeg giver samtykke til, at I sender mig mails med de seneste historier fra Økonomisk Ugebrev.  Lejlighedsvis må I gerne sende mig gode tilbud og information om events. Samtidig accepterer jeg ØU’s Privatlivspolitik. Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

[postviewcount]

Jobannoncer

Udløber snart
Ambitiøs budget- og regnskabsansvarlig
Region Hovedstaden
Finance Manager
Region Nordjylland
SUN-AIR i Billund søger en kreditorbogholder
Region Syddanmark
Finansiel controller med stærk forretningsforståelse
Region Sjælland
Financial Controller til HMF Group A/S
Region Midt
Økonom til Almen Analyse – Landsbyggefonden
Region Hovedstaden
Udløber snart
Dansk Sygeplejeråd søger en regnskabskonsulent med digitalt mindset og med erfaring i regnskabsprocessen fra A-Z (barselsvikariat)
Region Hovedstaden

Mere fra ØU Finans

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.

FÅ VORES STORE NYTÅRSUDGAVE AF FORMUE

Her er de 10 bedste aktier i 2022

Tilbuddet udløber om:
dage
timer
min.
sek.

Analyse af og prognoser for Fixed Income (statsrenter og realkreditrenter)

Direkte adgang til opdaterede analyser fra toneangivende finanshuse:

Goldman Sachs

Fidelity

Danske Bank

Morgan Stanley

ABN Amro

Jyske Bank

UBS

SEB

Natixis

Handelsbanken

Merril Lynch 

Direkte adgang til realkreditinstitutternes renteprognoser:

Nykredit

Realkredit Danmark

Nordea

Analyse og prognoser for kort rente, samt for centralbankernes politikker

Links:

RBC

Capital Economics

Yardeni – Central Bank Balance Sheet 

Investing.com: FED Watch Monitor Tool

Nordea

Scotiabank